A Ledland egy PentaMax elnevezésű MLM rendszert működtet, amelynek keretében platina-, arany-, ezüst- és rézkolloidokat oldat formájában, valamint PentaMax C-vitamin bombát értékesít honlapján, és mindezekkel rendszeresen, hírlevél formájában bombázta ügyfeleit a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint.
A Ledland azonban jogszerűtlenül hirdette és értékesítette termékeit 2008 szeptembere és 2015 májusa között, mert
-
a kolloid oldatoknak és a PentaMax C-vitamin bombának az egészségi állapotra vonatkozó, bizonyítatlan jótékony hatásokat tulajdonított, ami nem igaz,
-
ezeknek a termékeknek gyógyhatást tulajdonított a jogszabályi tilalom ellenére;
-
a kolloid oldatokról megtévesztően állította, hogy azokat az Európai Független Minőségellenőrző Team tesztelte, ellenőrizte és kiváló minősítéssel látta el;
-
a kolloid oldatokat jogszerűtlenül forgalmazta, figyelmen kívül hagyva azok közegészségügyi kockázatait;
-
a PentaMax egy piramisjáték, amelyben a fogyasztók a beígért előnyökhöz és jutalékokhoz elsősorban további fogyasztók és vállalkozások beszervezésével jutnak, és nem termékek, szolgáltatások értékesítésével vagy fogyasztásával - tudatta a GVH.
Nem ajánlják fogyasztásra
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet véleménye szerint a kolloid oldatok nem minősülnek étrend-kiegészítőnek, nem használhatók fel élelmiszerekben, nem fogyaszthatók sem étrend-kiegészítőként, sem élelmiszerként. A szervezetben felhalmozódott kolloid bőrbetegséget (argyriát) okozhat, így annak fogyasztása közegészségügyi kockázatot hordoz.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal állásfoglalása szerint a kolloid oldatok jogszerűen nem forgalmazhatók Magyarországon élelmiszerként vagy étrend-kiegészítőként. Egészségre gyakorolt káros hatásuk – kivizsgálásukra vonatkozó elegendő és hiteles tudományos információ hiányában – nem zárható ki.
A GVH a Ledlandra kirótt bírság kiszabásakor az egyes termékek értékesítéséből származó árbevételére (annak 5%-ára) alapozott. A jogsértésért 1.000.000 forint bírságot szabott ki a Ledlandra, megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását, és helyreigazító közlemény közzétételére is kötelezte a vállalkozást.
A GVH súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat részben pénzügyi nehézségekkel, részben egészségügyi problémával küzdő fogyasztókat célzott meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek a problémájukkal kapcsolatos hirdetésekre, illetve a Ledland több jogsértő fogyasztói tájékoztatást is közölt.