Mára mintegy húsz százalékkal nőtt a pirtvarfibrillációval küzdő betegek túlélése, de vannak olyan betegcsoportok, ahol ez az arány már harminc százalék, hangzott el az idei Magyar Kardiológusok Kongresszusán. Dr. Kiss Róbert Gábor professzor, a Magyar Kardiológusok Társaságának korábbi elnöke szerint ez egy közös siker: a betegek tájékozottabbak, időben juthatnak kezeléshez, illetve a gyógyszeres lehetőségek is kiszélesedtek, és ma már olyan pácienseken is tudnak segíteni, akiknek korábban nem, tudta meg a Privátbankár.hu.
A szakember szerint a mutató javulásának hátterében különböző okok állnak, köztük az, hogy ma már a korábbinál lényegesen szélesebb fegyvertárral rendelkeznek az orvosok, így már olyan betegeket is tudnak kezelni, például vérhígítókkal, akiknél eddig nem volt eszközük a gyógyításra. Emellett egyre többen ismerik meg és fel ezt a „nagyon alattomos, nehezen felismerhető ritmuszavart”, így hozzá is tudnak jutni időben a megfelelő diagnózishoz és az egyébként egyszerű preventív kezeléshez, ezzel pedig az életüket, illetve annak minőségét lehet megmenteni.
Mi a pitvarfibrilláció?
A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar, amikor a szív szabályos ütemét biztosító szinusz csomó működése kiesik, és egy a pitvarokból eredő kaotikus, szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívösszehúzódások vezérlését. Ekkor a kamrák szabálytalan ritmusban és legtöbbször túl gyorsan húzódnak össze. A nem, vagy nem megfelelően kezelt pitvarfibrilláció szövődményekhez vezethet, mint a szívelégtelenség vagy a szélütés, stroke – ez utóbbi a legsúlyosabb szövődmény.
A pitvarfibrilláció a népesség egy-két százalékát, Magyarországon így mindössze 200 ezer embert érint, ám az előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik. Egyes betegségek, állapotok is hajlamosítanak rá, mint a magas vérnyomás, koszorúér-szűkület, veleszületett szívhiba, tüdőgyulladás, tüdőrák, tüdőembólia, pajzsmirigy túlműködés, vagy a túlzott alkoholfogyasztás.
A kór tünetei az alábbiak lehetnek:
- Szabálytalan és gyors szívdobogásérzet
- Fáradtság
- Légszomj
- Szédülés
- Mellkasi fájdalom