A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent kőolaj ára a héten 50 dollár alatt maradt, 45-48 dollár/hordós szinten belül ingadozott, heti átlagban több mint 3 dollárral csökkent az olajár.
Fellélegezhet az olajpiac?
A tőzsdei mozgások szerint a svájci frank árfolyam-erősödése és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) havi olajpiaci jelentésének nyilvánosságra hozása megmozdította az olajpiacot, s egy nap alatt közel 2 dollárral erősödött a spot Brent ára, az egy hónapos határidős ár a héten közel 3 dollárral emelkedett. Több kereskedő úgy vélte, hogy a piac elérte a mélypontját, azonban az IEA figyelmeztetett, hogy még további lefelé mutató kockázatok vannak az olajárnál. Kisebb-nagyobb olajipari cégek beruházásaik leállítását jelentették be, az olajipari szolgáltató cégek pedig jelentős létszámleépítést hajtottak végre.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a héten 4,9 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 4,3, illetve 3 százalékos volt az árcsökkenés mértéke. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 3,9 százalékkal került lejjebb, az észak-európai piacokon 3,2-3,3 százalékos volt az árcsökkenés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulását a héten erősen befolyásolta a kínálat emelkedése és a készletek növekedése.
A forint árfolyama a 273 Ft/dollár körül ingadozott, összességében kb. 5 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a múlt héten. A forint árfolyama a hét utolsó napján kicsit erősödött.
Mit jelent mindez?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 3,1 százalékos árcsökkenést, az északnyugat-európai piacon a forintban számított változások 2,5 százalékos csökkenést mutatnak, míg az ARA piacon a forintban mért változások 1,2 százalékos árcsökkenést jeleznek. A gázolajnál a mediterrán piacon 2,2 százalékos, az észak-európai piacokon 1,4-1,5% közötti volt az árak forintban mért csökkenése. Ezen a héten az árfolyam változása erősen visszafogta az árak esését.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára január 21-én, szerdán várhatóan 3 forinttal mérséklődik, a gázolaj ára 2 forinttal csökkenhet, figyelembe véve a pénteki 3-3 forintos árcsökkentést is. Nem okozna meglepetést azonban az sem, ha az árcsökkentés elmaradna, hiszen a mediterrán piacon kívül az árcsökkenés kisebb volt, s az olajár a hét második felében drágult.
A GKI Energiakutató szerint a benzin ára 324 így forint/literes szint körül alakulhat, vagy marad a 327 forintos szinten. Árcsökkentéssel a gázolaj ára 341 forint körüli szintre kerülhet, vagy a 343-as szinten marad.
Az elmúlt egy év során a benzin és a gázolaj ára 17-18 százalékkal csökkent. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 21 százalékkal több benzint és 19 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.