Külön kérdéskör a társasházak esete, ahol a bejárati ajtó valójában a társasház kapuja, és jó lenne, ha az is mindig megfelelő szintű biztonsággal lenne ellátva, de sajnos ez a gyakorlatban nem mindig van így. Visszatérve a saját lakásunk biztonságához, először is meg kell vizsgálnunk meglévő zárszerkezetünket!
Milyen típusú zárral van dolgunk?
A zar-zarbetet.hu webáruház méret szerinti keresője segít felgyorsítani és megkönnyíteni a keresést. Ha a meglévő zárunkkal történt valami, meghibásodott vagy csak egyszerűen le szeretnénk cserélni, akkor először is nézzünk utána, hogy milyen a meglévő zártest és betét!
A webáruház oldalán található képek segítenek a tájékozódásban, és általuk könnyedén rábukkanhatunk, hogy milyen típusú zár is van az ajtónkban. Ha úgy értesültünk az oldalon található információk alapján, hogy ezt a zárat ajánlatos lenne még bővíteni, akkor tájékozódjunk a jellemzők felől, nézzük meg a méreteket, és nem utolsó sorban alaposan vizsgáljuk meg, hogy a jelenlegi nyílászáró elbírja-e az átalakításokat!
A zárszerkezetek fajtái
Számtalan zártípus van: gombos, vészfunkciós, betörésvédelemmel ellátott, cilinderes, hogy csak néhányat említsünk. Bejárati ajtónál az a legfontosabb, hogy a legmagasabb szintű védelmet biztosítsuk a betörések ellen. Ha új helyre költözünk, érdemes előtte erről is érdeklődni a szomszédoktól. Ha már tudjuk, hogy milyen helyen lakunk, akkor ennek függvényében is tudunk választani. Például egy kis faluban biztos nem kell olyan szintű fúrás és manipulációs védelem, mint mondjuk Budapest legtöbb kerületében.
A zárbetéteket már aszerint is meg tudjuk különböztetni, hogy vízszintesen vagy függőleges tesszük-e be a kulcsokat. Ha nem szeretnénk, hogy a belülről bennmaradó kulcs miatt mi kint maradjunk, akkor érdemes gombos bejárati ajtóra váltani.
A zárszerkezeteket meg tudjuk különböztetni anyaguk alapján is, amelyek lehetnek újezüst, réz, nikkelezett vagy krómozott kivitelezésűek.
A bejárati ajtó anyagának határai
Ne felejtsük el, hogy bármennyire is szeretnénk például egy több ponton záródó ajtó kialakítását meglévő nyílászárónkra, nem biztos, hogy el fogjuk tudni érni! Ha egy régi, hagyományos ajtóval állunk szemben, akkor előfordulhat, hogy könnyen törik, és amikor beépítik a szakemberek a nagyobb teherbírást igénylő alkatrészt, elképzelhető, hogy szétesik az ajtó.
Fontos megvizsgálni azt is a régi ajtóknál, hogy milyen a zsanérja. Ha az ajtó maga masszív, de könnyen leemelhető, akkor megint ott tartunk, hogy nem magasszintű a biztonságvédelem. Ennek eldöntésében is segítenek a szakemberek.