Egy átlagos liter palackozott víz közel negyedmillió láthatatlan nanoműanyagot tartalmaz, amelyek jelenlétét és összetételét először sikerült kimutatni egy új eszközzel, a dupla lézeres mikroszkóppal. Az ezzel foglalkozó kutatócsoport tanulmánya megjelent a Proceedings of the National Acedemy of Sciences folyóiratban a PBS News Hour amerikai szakportál szerint.
Kiderült, mekkorák a törpék
A tudósok régóta figyelmeztetnek az iciri-piciri műanyagok jelenlétére, ám a Columbia és a Rutgers gyetem kutatóinak kalkulációjáig nem volt mért adatuk ennek a szennyezésnek a nagyságától. A vizsgálatot az USA három ismert palackosvíz-márkájának öt-öt mintáján végezték el. Ennek alapján 100 és 400 ezer között adódott a nanoműanyag-részecskék száma. Az átlag 240 ezerre jött ki. Az ellenőrző-kutatások elvégzéséig nem árulják el, hogy melyik márkákról van szó. Csak annyit hoztak nyilvánosságra, hogy mindegyik megvásárolható az Egyesült Államok legnagyobb áruházlánca, a Walmart boltjaiban.
Olyan összetevőkről van szó, amelyek kisebbek egy mikronnál, azaz a méter milliomod részénél. Összehasonlításul: az emberi haj vastagsága 83 mikron. A mikroműanyagokkal kapcsolatos korábbi vizsgálatokkal összevetve az az eredmény adódott, hogy ezeknél tízszer-százszor több nanoműanyag van a palackos vizekben. A szennyeződés főként a palackokból származik.
A kérdés
A leglényegesebb kérdésre azonban - egyelőre - nem tudják a választ a tudósok. Mégpedig arra, hogy a nanoműanyagok bevitele az emberi szervezetbe károsítja-e az egészséget. Nem tudjuk mennyire veszélyesek ezek – ismerték el a dupla lézeres számlálást végző kutatók.
A palackos vizeket előállító vállalatok nemzetközi szervezete azzal reagált a kutatási eredményekre, hogy egyelőre nincs szabványos, ellenőrzött módja az ilyenfajta vizsgálatoknak. Emellett a tudósközösségen belül vita van arról, milyen egészségi hatása lehet a mikro- és nanoműanyagok jelentétének az élelmiszerekben és az italokban. Az USA műanyaggyártóinak szakmai szervezete, az American Chemistry Council nem kívánt reagálni a kutatási eredményekre.