Minden ételkészítés alapja az, hogy megbízható helyen vásároljunk, és jól nézzünk meg, hogy mit veszünk. Ha lehet, kerüljük az előre ledarált és bedobozolt darált húst, és inkább készíttessünk frisset egy kiválasztott húsdarabból. A megvásárolt dolgok hazacipelésekor igyekezzünk külön táskába tenni a nyers és a fogyasztásra kész termékeket. Amennyiben még akad egy-két dolgunk hazaérkezés előtt, a romlandó ételeket pakoljuk hűtőtáskába.
Sok múlik a tároláson
A gyorsan romló termékeket mielőbb hűteni kell, úgy hogy se egymást, se a hűtőt ne szennyezzék. Tegyük dobozba, edénybe őket, és fedjük le. Legyen hűtőhőmérőnk, és ellenőrizzük a hőfokot.
Nagyon fontos, hogy a hűtő hőmérséklete 5°C alatt legyen. Emellett a hűtőt rendszeresen tisztítsuk, és ellenőrizzük, hogy nincsenek-e benne lejárt szavatosságú ételek.
Higiénikus ételkészítés
Természetesen mindenfajta főzéshez alapfeltétel a kézmosás, valamint a tiszta munkafelület. Pakoljunk el minden felesleges dolgot a pultról, vegyszerekre és törékeny holmikra nem igazán lehet szükség ételkészítés közben. A hosszú hajú szakácsok kössék össze a hajukat, és a kezünkről ne felejtsük el leszedni a gyűrűket.
Nagyon fontos, hogy legyen külön edény, vágódeszka a nyers húshoz. A nyers hús előkészítés, zöldség tisztítás után takarítsuk le a munkafelületet, mossunk kezet.
Soha ne szeljünk sült húst, salátát ugyanazon a vágódeszkán, amelyen a nyers húst. Az ételeket alaposan süssük-főzzük át. Ha az étel belseje eléri a 75°C-ot, akkor már biztonságos. Tojást csak alaposan hőkezelt ételekhez használjunk.
Az étkezés után is figyelni kell
Az ételt elkészülte után 2-3 órán belül el kell fogyasztani. Ha nem fogy el, a maradékot mielőbb le kell hűteni, és hűtőbe vagy mélyhűtőbe kell tenni. A maradékot fogyasztás előtt fel kell forralni.
Étkezés után minél előbb el kell mosogatni. A mosogatóeszközöket tisztán, szárazon kell tárolni, és gyakran cserélni. Az ételmaradékot először el kell távolítani, az edényt kitörölni, utána elmosogatni. Hagyjuk az edényt megszáradni.
Figyeljünk oda a konyha takarítására is
A takarítóeszközöket is tisztán és szárazon kell tárolni, és rendszeresen cserélni kell. A szennyezettebb (nyers hús, földes zöldség) felületek tisztításához használjunk papírtörlőt. Ne a mosogatószivaccsal takarítsunk. A takarítás legyen gyakori és alapos.