Számos jogsértést tárt fel az utóbbi időben az interneten tűzifát hirdetők körében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébh) - közölte a hatóság a Privátabankár.hu-val.
Mint írják, a bejelentők rendszerint az interneten hirdetett, majd kiszállított tűzifa mennyiségét, minőségét kifogásolták, illetve a bizonylatokat hiányolták, panaszaikkal pedig sok esetben már nem tudták utolérni a hirdetőt.
Egy vállalkozás jogszerű működésére önmagában nem jelent garanciát az, ha honlapjáról valaki már több éve rendel tűzifát. A hatósági ellenőrzések tapasztalatai szerint a hirdetők sok esetben megsértik az előírt követelményeket, illetve nem tartják be a faanyag-kereskedelmi lánccal kapcsolatos, hatályos szabályokat.
A Nébih ad is néhány tanácsot. Eszerint mindig győződjenek meg arról, hogy a hirdetés mögött valós személy vagy vállalkozás áll! Gyanúra adhat okot, ha a hirdető nevét nem sikerül azonosítani. A kereskedő működését egyszerűen ellenőrizhetik az interneten elérhető cégnyilvántartásból.
A hirdető azonosítása után célszerű ellenőrizni, hogy a személy vagy cég neve szerepel-e a Nébih honlapján közzétett jogsértések között. Az EUTR jogsértés listán név szerint megtalálhatóak az – olykor az internetes reklámozástól is – eltiltott kereskedők, ezáltal csökkenthető a vásárlás során felmerülő kockázat.
Fontos, hogy előre utalással csak megbízható hirdető esetén fizessenek! Cég esetében a megadott bankszámlaszámot feltétlenül vessék össze a cégnyilvántartásban szereplő adattal!
Érdemes előnyben részesíteni a nyitva tartással működő, telephellyel rendelkező hirdetőket az esetlegesen felmerülő panaszok érvényesíthetősége miatt.
Minden esetben kérjék a tűzifa átadásakor a nyomtatvány alapú, sorszámozott szállítójegyet, a névre szólóan kiállított számlát vagy nyugtát, valamint a tűzifa vásárlói tájékoztatót is!