A Semmelweis-napon, az egészségügyi dolgozók munkaszüneti napján ügyeleti rend van az egészségügyi ellátásban, így a háziorvosi és a kórházi ellátásban is. A mentők teljes kapacitással dolgoznak. A legtöbb településen a gyógyszerellátást szintén ügyeleti rend szerint biztosítják.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének tájékoztatása szerint a tagvállalati gyógyszertárak is zárva tartanak, így a vásárlók az ügyeletes gyógyszertárak mellett azokban a patikákban juthatnak hozzá gyógyszereikhez, amelyek rendkívüli munkavégzés keretében vállalták a folyamatos gyógyszerellátást. Ilyenek például a bevásárlóközpontokban lévő gyógyszertárak. A gyógyszertári ügyeletekről az ÁNTSZ honlapján lehet tájékozódni.
Július elseje munkaszüneti nap a köztisztviselők és kormánytisztviselők számára is, így a megyei és fővárosi kormányhivatalok által fenntartott okmányirodák, kormányablakok és a szakigazgatási szervek ügyfélszolgálatai zárva tartanak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ügyfélszolgálatain is szünetel az ügyfélfogadás, a telefonos általános tájékoztató rendszer, valamint az ügyfél-tájékoztató és ügyintéző rendszer sem lesz elérhető.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint laboratóriumaik ügyeleti rendszerben működnek ezen a napon, erről minden információ megtalálható a weboldalukon. A hivatal zöldszámára érkező lakossági bejelentéseket, amelyeket üzenetrögzítő rögzít, munkatársaik a nap folyamán többször is feldolgozzák majd.
Az egészségügyi államtitkárság kezdeményezésére 2011 óta munkaszüneti nap július elseje, Semmelweis Ignác születésnapja az egészségügyi és az egészségügyben dolgozók számára. A köztisztviselők napját 1997-ben tartották meg először, és 2001-től munkaszüneti nap. Az egyes hivatalok maguk dönthettek arról, hogy részleges vagy teljes munkaszünetet, illetve ügyeletet tartanak-e. 2011 óta július elseje a kormánytisztviselők napja is.