A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) egy kitalált termék segítségével - amely jelen estben a Bözske kakaós tej - átveszi, mely információkat kell tartalmaznia a dobozoknak.
Név
A gyártók használhatnak fantázianeveket is, de ezek nem helyettesíthetik az élelmiszer előírt megnevezését. A Bözske kakaós tej esetében a doboz oldalán, a név alatt olvasható a termék leíró neve.
Származás, eredet, forgalmazó, gyártó
A származást vagy eredetet jelenleg még – néhány termékcsoport kivételével – nem kötelező jelölni. Azonban a gyártó és forgalmazó adatait már kötelező, sőt még a nevüket, elérhetőségüket is meg kell találnunk a címkén.
Kép forrása: szupermenta.hu |
Mennyiség
Jól látható helyen kell lennie a nettó tömegnek, vagy jelen esetben a térfogatnak.
Tápanyag-összetételre vonatkozó állítás – Fehérjeforrás
Az állítások használata nem kötelező a gyártók számára, de ha mégis úgy döntenek, hogy ilyen jelzést használnának, be kell tartaniuk pár fontos szabályt. Az Európai Unióban csak bizonyos, engedélyezett tápanyag-összetételre vonatkozó állítások használhatóak, amelyek listája uniós rendeletben jelenik meg. Például a „fehérjeforrás” állítást a terméken azért lehet feltüntetni, mert a kakaós tej energiaértékének legalább 12 százalékát fehérje biztosítja.
Összetevők
Ezt természetesen kötelező minden részletességgel feltüntetni.
Allergének
Nem elég csak az összetevők között szerepeltetni az allergén anyagokat, hanem azokat jól látható helyen, külön ki kell emelni. Erre egy gyakori megoldás például, mikor a termék összetevői közül vastagon szedett betűvel írják az allergéneket. Bözske kakaós tej termékünk esetében a „tej” olvasható kiemelt módon, mert a benne lévő tejfehérje és/vagy a tejcukor allergiás reakciót válthat ki. Ennél a terméknél egyébként nem kötelező az összetevők között kiemelten jelölni az allergént, mert a termék megnevezésében is szerepel a „tej” szó.
Fogyaszthatósági idő
Jól vizsgáljuk meg a termékünk lejárat idejét, melyet a nap-hónap-év sorrendben kell feltüntetni (pl. 20.03.2016). A mikrobiológiai szempontból gyorsan romló élelmiszerek, mint például a kakaós tej fogyasztása már nem biztonságos a lejárati dátum után.
Tápértékjelölés: zsír, szénhidrát, fehérje, só
2016. december 13-tól lesz kötelező minden csomagolt élelmiszeren feltüntetni a tápérték jelölést is. Ennél a terméknél viszont a tápanyag-összetételre vonatkozó állítás miatt azonban már most is kötelező a tápértékjelölés. A kötelezően feltüntetendő adatok a zsír (amelyből telített zsírsavak), a szénhidrát (amelyből cukrok), a fehérje és a só.
Tárolás
Jelen termék esetében fontos, hogy 0 és 6°C fok között tároljuk.
Azonosító jelölés
Mivel a kakaós tej is állati eredetű élelmiszer, így csomagolásának tartalmaznia kell az „ovális” jelölést is. Már korábban írtunk arról, hogy az ovális jelölés láttán egészen biztosak lehetünk abban, hogy azt a terméket az Európai Unió illetékes hatósága által engedélyezett létesítmény valamelyikében állították elő. Így ezt a jelölést a tejeken, vajakon, joghurtokon, vagy épp a szalonnán, kenőmájason és valamennyi állati eredetű terméken megtalálhatjuk