A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A GKI Energiakutató megvizsgálta, ezen a héten hogyan alakult a két fő tényező, mik a magyar autósok kilátásai.
Papíron visszafogják a termelést - de ki fogja betartani?
A kőolaj drágult a héten. A Brent spot kőolaj ára 49 és 52 dollár között ingadozott, heti átlagban 80 centtel, 1,6%-kal nőtt az ár. A spot olajár a hét első 3 napján drágult, majd az utolsó két napon csökkent. Főképp az OPEC kitermelés-korlátozási terveivel kapcsolatosak hírek izgatták a piacokat, az orosz energiaügyi miniszter az OPEC politikájának támogatását ígérte, s egyben újabb olajkitermelési rekordról adott számot. Irak Iránhoz, Líbiához és Nigériához hasonlóan a kitermelése növeléséhez való hozzájárulást kéri az OPEC-től. Az olaj, illetve energiaminiszterek számos találkozót tartanak a következő hetekben.
Összességében az elemzők elképzelhetőnek tartják az OPEC országok közötti megegyezést, azonban annak betartásával kapcsolatosan súlyosak a kétségek.
A hét második felében az áremelkedést az okozta, hogy az amerikai olajkészlet adatok újabb csökkenést jeleztek, miközben az elemzők növekedést vártak. Fontos hír volt még, hogy szeptemberben a kínai üzemanyagexport újabb rekordot ért el, a gázolaj exportja 44, a benzin exportja 37%-kal nőtt egy év alatt.
Mi lesz a magyar jövedéki adóval? Nemrég a magyar jövedékiadó-szabályozás úgy változott, hogy az állam mindenképp jól járjon. Ha az olajár 50 dollár alatti szinten mozog, akkor a következő negyedévre megemelik a jövedéki adót, hogy meglegyen az állam elvárt bevétele. Ha viszont magától is drága az olaj, 50 dollár fölött alakul az ára, akkor a negyedévben az alacsonyabb jövedékiadó-szint mellett lehet tankolni, mondván: úgyis pénzénél lesz az államkassza. Az idei év negyedik negyedévére vonatkozó határidős árak az áremelkedést követően most meghaladják az 50 dollárt, így lehet, hogy január elejétől lecsökkentik a jövedéki adó megemelt mértékét, bár a számításokhoz az is hozzátartozik, hogy a spot Brent ár októberi átlaga még nem érte el az 50 dollárt - írja a GKI Energiakutató. |
Az üzemanyag olcsóbb lett, de a forint gyengült
Az olajár emelkedése ellenére a benzin a mediterrán piacon heti átlagban 0,7%-kal, a gázolaj 0,4%-kal lett olcsóbb, és más európai piacokon is ez volt az irány.
Mivel azonban a dollár erősödött, a forint pedig kissé gyengült (1,5%-kal emelkedett a dollár forintárfolyama), az üzemanyagpiaci árcsökkenésből a forint gyengülése miatt árnövekedés lett a képlet végén.
A pénteki áremelés után jöhet még egy?
Mindent literre és forintra számolva, 27 százalékos áfával megfejelve azt látja a GKI Energiakutató: a benzin esetében nem várható árváltoztatás, a gázolaj esetében a heti átlagos változások 1-2 forint körüli emelést indokolnak. Ez azonban a GKI szerint már az előző hét pénteken megvolt, így akár el is maradhat a heti áremelés. A fenti változtatásokkal a benzin ára 348, a gázolaj ára 363 forint/liter körüli szinten változhat - írják.