A 2009-es évben, amikor a Whatsapp nevű népszerű mobilos üzenetküldő szolgáltatást elindították, még a mobiltelefonok 70 százalékán Blackberry-s vagy Nokiás operációs rendszer volt. Ma 99,5 százalék a Google (Android), az Apple (iOS) és a Microsoft (Windows Phone) aránya – indokolja a Whatsapp blogja, miért szüntetik meg az év végével a ritkán használt mobil oprációs rendszerek támogatását.
Sőt, a Statista.com ábrája szerint 97,5 százalékot két rendszer, az Android és az iOS tesz ki, tehát a Windows részesedése is meglehetősen csekélyke. „Az Android és az iOS maradtak talpon utoljára” – jegyzik meg.
A WhatsApp Messenger az év végével nem fog futni a következő operációs rendszereken:
- BlackBerry, beleértve a BlackBerry 10 készülékeket is
- Nokia S40
- Nokia Symbian S60
- Android 2.1 és Android 2.2
- Windows Phone 7.1
„Ezek a készülékek nagyon fontos szerepet játszottak a történelmünkben, de nem rendelkeznek már azokkal a képességekkel, amelyek biztosítani tudják a jövőben tervezett szolgáltatásaink bevezetését” – teszi hozzá a cég, és azt javasolja, hogy frissítsünk újabb készülékre, ha továbbra is használni szeretnénk a Whatsapp-ot.
A nemzetközi sajtó emlékeztet rá, hogy a felsorolt rendszerek mind évekkel ezelőtt elavultak. A Blackberry például már áttérőben van az Androidra, a Windows Phone 7-et már 2013-ban leváltotta a Windows Phone 8, most pedig itt a Windows 10 is. Az Android 2.3 előtti verziói tele vannak biztonsági résekkel, amelyeket már nem javítanak ki.
Nemrég írtuk, hogy az SMS-nek végleg lealkonyulni látszik, jelenleg is legalább tucatnyi alkalmazással tudunk chat-elni, sőt némelyikkel telefonálni vagy videotelefonálni is, vagy személyi számítógépeken, vagy mobilokon, vagy jó esetben mindkettőn. (Skype, Gmail, WhatsApp, Snapchat, Facebook Messenger, WeChat, Viber, QQ Messenger, iMessage…)
A Statista.com grafikonja szerint 2016 januárjában 900 millió felhasználóval a Whatsapp volt a legnépszerűbb mobil üzenetküldő alkalmazás, de nem sokkal lemaradva követte a Facebook Messenger és a QQ Mobile is.