Ha elhatároztad, hogy gyalogolni fogsz, először a napirended részévé kell tenned. Ha teheted, érdemes reggel sétálva indulni a munkába, és két-három megállóval később felszállni a buszra. Amennyiben ez az út nem járható, akkor az esti séták is megfelelőek lehetnek.
A gyaloglásra szánt idő napszaktól függetlenül alkalmas lehet arra, hogy átgondoljuk a napunkat, és kiszellőztessük a fejünket. Ha az első feltétel, a napi rendszerességgel végzett gyaloglás megvan, akkor léphetünk a következő szintre.
Mennyit és milyen tempóban?
Ha elszánt vagy, és tényleg fogyni szeretnél, akkor érdemes naponta egy órát gyaloglásra szánni. Tudom, ez elsőre soknak tűnhet, de mire a mozgás a napirended részévé válik, többé már nem fog gondot okozni. Ahhoz, hogy elérd a kívánt súlycsökkenést, az sem mindegy, hogy milyen tempóban sétálod le a napi egy órát.
Ha ez idő alatt 5-6 kilométert meg tudsz tenni, az már közepes tempónak számít, de ezzel egyenértékűnek számít a maximum pulzusszámod 70%-án végzett gyaloglás is. Ilyen sebességű sétával már napi 400-500 kalória is elégethető, ami egy átlagos felnőtt kalória-szükségletének kb. ötöde.
Mivel mobilunk a nap 24 órájában velünk van, így gyaloglás közben is segítségünkre lehet egy olyan app, amellyel a megfelelő tempó és kilométerszám ellenőrizhető.
Napi sétáid hatékonyságát nordic walking-gal is növelheted. A botok használatával intenzívebbé válik a mozgás, és javul az erőnlét, több izomcsoport mozgatható meg (felsőtest, kar), ezáltal fokozódik a zsírégetés.
Étrend
A gyaloglás serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, de fogyás csak úgy érhető el, ha a rendszeres - lehetőleg intenzív - séta mellett figyelünk az étrendünkre is. Táplálkozási szakértők szerint egy átlagos felnőttnek napi kb. 2000 kalóriára van szüksége testsúlya megtartásához. Így könnyen kiszámolható, hogy a napi egy órás gyaloglás és némi diéta eredményeként olyan kalória-deficitet érhetünk el, amely hamarosan a testsúly csökkenésében jelentkezik.
Fontos megjegyezni, hogy a már beindult fogyás fenntartásában szükség lehet a tempó fokozására. Így a napi gyaloglásról szinte észrevétlenül vezethet az út a kocogás, majd a futás felé, amelynek testsúlycsökkentő hatása már igazán nem szorul bemutatásra.