A jó paplan a békés alvás egyik titka. Ez tartja melegen és kényelmesen az embert pihenés közben, ám ha a mosásról van szó, szinte mindenki hanyagul, mondhatnák pokróc módon bánik a takarójával – derül ki a Consumer Reports fogyasztóvédelmi portál összeállításából.
A cikk szerint, ha egy amerikai körbekérdez a családban és a barátok között arról, hogy milyen sűrűn mossák ki a takarójukat, ugyanazt a választ kapja: évente egyszer-kétszer. Az American Cleaning Institute véleménye szerint ha nem is olyan gyakran, mint az ágyneműket, de a palanokat is sűrűn kellene mosni. Pontosabban fogalmazva: havonta. Az indok a szabad szemmel láthatatlan tényezőkben rejlik. Nevezetesen leginkább az elhalt hámsejtekben és az azokkal táplálkozó poratkákban. Ezek mindenféle légúti kellemetlenséget okozhatnak, amit a takaró kimosásával lehet
megelőzni.
Sűrűbb mosásra van szükség azoknál, akik nem használnak ágyneműt, és azoknál, akik beengedik házi kedvenceiket az ágyukba. A következő kérdés az, hogyan mossuk ki a takarókat. A vastagabbak esetén a kompakt mosógépek dobja nem mindig elég nagy ehhez. Ebben az esetben érdemes az ipari mosógépekel ellátott közösségi mosodákban elvégezni a feladatot. Mvel a takarók különböző anyagból készülnek célszerű követni a rajtuk lévő használati utasítást.
További jó tanács, hogy mosás előtt nézzük át a paplant, nem keveredett-e bele valami, ami kellemetlen meglepetéseket okozhat a mosógépben. Számítani lehet arra, hogy a szakadások tovább szakadhatnak. Az ágyneműt és a takarót célszerű önmagában mosni, nem keverni ruhadarabokkal, és nem ostobaság jó hosszú, bő vizű programot beállítani a mosógépen. Szükség esetén jó ötlet lehet az előáztatás vagy az utólagos plusz átöblítés. A szakemberek a szárításnál is az átlagosnál több türelemre intenek, akár gépi, akár hagyományos módon végezzük azt.