
A Villanyszerelők Lapja egy interneten árusított LED reflektor példáján keresztül tárja fel az internes kereskedelem útvesztőit. A lap megrendelt egy lámpát, amelyet „Hogyan spórolhatsz havonta sok ezer forintot egy ügyes megoldással? Fényáradat fillérekből!” szlogennel hirdettek.
A meglepetés akkor kezdődött, amikor a dobozban sem számlát, sem műszaki leírást, sem használati utasítást, semmilyen kísérődokumentum nem találtak a lap munkatársai. Azzal folytatódott, hogy a LightMax márka helyett Luxray márkanév szerepelt a csomagoláson. Gyártóra és származási helyre utaló megjegyzés szintén nem szerepelt a dobozon.
Mit mértek?
Ezután következett csak a műszeres vizsgálat, amelyet az ún. Ulbricht-gömbbel végeztek el: ezzel mérték a valós fénytechnikai jellemzőket, majd elektromágneses kompatibilitás-vizsgálatnak vetették alá a lámpatestet. Minden elektronikus eszköz kibocsát és fogad elektromágneses hullámokat, amelyek zavarokat okozhatnak más villamos berendezésben. Ez a vizsgálat jelentős zavarkibocsátást igazolt, a szabványban rögzített maximális mértékét gyakorlatilag minden ponton túllépte, így a termék nem is lenne forgalomba hozható.
A mérések a termékkel kapcsolatban felmerült kételyeket maximálisan alátámasztották: a 20 W-os LED reflektor valójában 13,09 W-ot vett fel. Az ajánlatban a fényforrás fényáramát is megadták, 1650 lument ígértek, a vizsgálat ezt sem támasztotta alá, a mérés 836,6 lm valós fényáramot igazolt csupán. A fényhasznosítás ezek alapján olyan, mintha egy kompakt fénycsőt használnánk, ehhez képest azonban a magas a 7490 forintos ár.
Milyen volt belülről?
A mérések után a szakemberek szétszerelték a lámpát, így is megvizsgálva a készüléket. Ekkor megállapították, hogy az eszköz egyfelől rosszul volt összeszerelve, másrészt az alkatrészek gyenge minőségűek volt, de a legsúlyosabb probléma az volt, hogy földelő vezeték bekötés nélkül szabadon volt, amely minden egyébtől függetlenül életveszélyessé teszi a reflektor használatát.

A szakemberek összefoglalva egy silány minőségű, életveszélyes LED-es fényvetőt kaptak 7490 forintért, ráadásul semmilyen garanciális és műszaki hátteret nem kaptak hozzá.
Hogyan lehet elkerülni az átverést?
Mindez persze nem azt jelenti, hogy ne vásároljunk interneten keresztül, de érdemes néhány szempontot szem előtt tartani. A legfontosabb, hogy csak ellenőrzött csatornákon, lehetőleg villamossági termékekkel foglalkozó szakkereskedőkön keresztül vegyünk világítástechnikai és villamossági termékeket. A vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy kitől is vásárolunk, esetleg telefonon vegyük fel a céggel a kapcsolatot, ha a nem találunk meg minden céginformációt, elérhetőségeket, akkor ne kockáztassunk.
A vizsgálat eredményéről és a hiányzó számláról, használati útmutatóról és garancialevélről, inkorrekt műszaki adatokról a Villanyszerelők Lapja tájékoztatta a Fogyasztóvédelmi Felügyelőséget.