Nemrég egész Washingtont lázban tartotta egy ismeretlen eredetű drón, amely behatolt a Fehér Házba, majd ott lezuhant, de érkeztek korábban panaszok légi bázisokról is, amikor szintén ismeretlen eredetű légi járművek zavartak utasszállító gépeket és vadászrepülőket. Később ezekről is kiderült, hogy egyszerű, civil felhasználású, vezető nélküli drónok voltak.
Az Egyesült Államok most megelégelte, hogy nem tudják kik és miket reptetnek a feje felett, így a szövetségi légügyi hatóság javaslatot tett vasárnap éjszaka arra vonatkozóan, hogy milyen feltételek mellet használhatja valaki a drónokat.
Ennek értelmében csak az a 17 életévét betöltött személy használhat ilyen gépet, aki megcsinál egy repülővizsgát és megszerzi a hatósági engedélyeket. A drón nem lehet nehezebb 25 kilónál és nem emelkedhet 152 méternél magasabbra. 160 kilométer per órás sebességgel mehet csak és mindig a vezető látóterében kell lennie - tehát a kamerás vezérlés nem megengedett.
Barack Obama elnöki emlékeztetőben kérte, hogy kifejezetten figyeljenek a drónok információgyűjtéssel, tárolással és terjesztéssel kapcsolatos irányelvek kidolgozására, oly módon, hogy ne ütközzön a szólás- és sajtószabadsággal.
A hobbifelhasználású drónok eddig is szabályozva voltak: 122 méter fölé nem emelkedhettek, a repülőgépeket kerülniük kellett és szintén nem eshetnek ki a vezető látótávolságából.
A drónágazat 70 ezer új állást hozhat létre és 13,6 milliárd forintos forgalmat generálhat három éven belül a légügyi hatóság szerint, amelyről a Napi Gazdaság számolt be.
Magyarország sem maradhat le: itt is gőzerővel készül a dróntörvény, mivel használatuk kamerás felvételek készítésére a legtöbb esetben bűncselekménynek minősül.