A textilipar a világ egyik legszennyezőbb gazdasági ága. A világ lakói pedig 60 százalékkal növelték ruházati kiadásaikat 2000 és 2014 között, a gyártók bevétele a elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt, és az előrejelzések szerint a következő öt évben is kitart ez a tendencia. Eközben a világon minden másodpercben egy teherautónyi textil kerül a hulladékgyűjtőkbe – vezeti fel az emberek ruházkodásának elkerülhetetlen változásáról szóló cikkét az Euronews.
Szintén világszintű statisztika, hogy a ruházkodáshoz felhasznált anyagok mindössze 1 százalékát hasznosítják újra. Európában a textíliák felhasználása volt a negyedik legnagyobb környezetterheléssel járó emberi fogyasztás az étkezés, a lakhatás és a közlekedés után – derül ki az Európai Bizottság adataiból.
A textilipar a harmadik legnagyobb terület- és vízfogyasztó gazdasági ág a világon. Ötödik azoknak az ágazatoknak a sorában, amelyek a legtöbb nyersanyagot használják fel és a legtöbb szén-dioxid-kibocsátással végzik a tevékenységüket. Például egy sima póló előállítása 2700 liter víz felhasználásával jár, ami egy ember két és fél évnyi fogyasztása. Könnyen belátható, hogy ez fenntarthatatlan.
Az aggasztó adatok miatt kell megoldást találni a 8 milliárd ember öltözködésére és a gigantikus pazarlásra.
Újrahasznosítás és továbbhordás
A ruhakatasztrófa elkerülése érdekében fokozni kell a textíliák újrahasznosítását és fel kell hagyni a fast fashionnel is. Az utóbbi azt jelenti, hogy a tömegfogyasztást is felpörgeti a divat gyors változása.
Egy észak-olaszországi város, Prato példát mutat az előbbire. A szükség és a szegénység úgy hozta, hogy a településen kétszáz éves hagyománya van a textíliák újrahasznosításának. Egy régi törvény megtiltotta a nyers gyapjú importját, így aztán a Pratóban élők megtanulták, hogyan pótolják ezt használt anyagok felhasználásával. Ma ebben az olasz városban dolgozzák fel a világ újrahasznosított textíliáinak 15 százalékát.
A szakértők azonban ajánlanak egy még jobb módszert: tessék tovább hordani a ruhákat. Igaz ugyan, hogy a divat követése az egyik olyan játék, amelyben az emberek – szemben például a bűnözéssel és más erőszakoskodással – a legjobb formájukat hozzák, ám a ruhák cseréjének jelenlegi tempóját le kell fékezni.
Az Eurostat adatai szerint az európaiak 2020-ban átlagosan 6 kilogramm ruhát, 6,1 kilogramm háztartási textilt és 2,7 kilogramm lábbelit használtak el. Ezért felbecsülhetetlen a hasznuk az olyan online boltoknak, mint például a vilniusi Vinted használtruha-kereskedő. A site-ot 15 évvel ezelőtt alapították. A cég állítása szerint minden használtan megvásárolt ruha vagy cipő, ami feleslegessé teszi egy új termék gyártását, darabonként 1,8 kilogramm szén-dioxid-kibocsátását előzi meg.