A 2015 elején életbelépő rendszer egyik alappillére a változatossági mutató, amelynek lényege, hogy ne mindig ugyanaz kerüljön a gyerekek tányérjába, és előírja, hogy hányszor kell friss zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket felszolgálni.
De tiltásokat is tartalmaz, januártól például kész ételeket – mint amilyen a grízes tészta – nem lehet majd utólag cukrozni, és tilos lesz a sótartalmú ételízesítők használata is.
Az államtitkár szerint az egészséges életmódra nevelést egészen kicsi korban kell elkezdeni mind a szülőknek, mind az államnak, hogy a mostani gyerekek később ne szenvedjenek cukor-, szív- és érrendszeri betegségben, mint a jelenlegi idősebb generáció.
Novák Katalin felhívta a figyelmet a kormány családtámogatási programjára is, amelyről bővebb információt a minisztérium standjánál kaphatnak az érdeklődők. Bemutatta a kormány tájékoztató füzeteit – Család és otthon, Család és támogatások, Család és munka - amelyek elektronikus formában is elérhetők a www.kormany.hu honlapon.
Az EMMI már idén augusztusban bejelentette, hogy 2015. január elsején hatályba lép a közétkeztetésről szóló rendelet, amely szabályozza az iskolai menzákon, kórházakban felszolgált ételek elkészítését, tápanyagtartalmát, és mérföldkövet jelent majd a sófogyasztás csökkentésében.