Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2013. novemberben 722 milliárd forint volt, 31 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Ez az jelenti, hogy fejentként átlagosan körülbelül 72 ezer forintot költünk egy hónapban.
2013. novemberben az országos kiskereskedelmi forgalom közel fele az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben (44,9%), több mint egyharmada (36,8%) a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,2% pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott - közölte a Privátbankárral a Központi Statisztikai Hivatal.
Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (84%) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 1,6 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmetérintő jogszabályi változások miatt – 57,2 százalékkal volt több, mint 2012. novemberben.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem
Növekedtek az eladások a textil-, ruházati- és lábbeli- (10,5%), a használtcikk- (8,6%), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (6,4%). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt az iparcikk jellegű vegyes- (2,3%), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben (2%). A gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-üzletekben a forgalom volumene nem változott az előző évihez képest. A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a dinamikus bővülés az árucikkek széles körére kiterjedő, csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (45,9%).
Az üzemanyagtöltő állomások forgalma novemberben nőtt, volumene 5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai novemberben 6,7 százalékkal nőttek. 2013. január–novemberben a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 0,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.