A Nébih cikke szerint először is kell, hogy legyen valamilyen gabona féle, például egy finom és bőséges szendvics. Itt érdemes teljes kiőrlésű lisztből készített péksüteményt választani, mint például barna kenyér, graham kenyér, korpás vagy magvas kiflik, zsemlék. Érdemes a szendvicsekbe vagy mellé friss zöldséget pakolni, ma már az uzsonnás dobozok színes palettája segít abban, hogy a tízórai összetevői külön kis fakokkban, gusztusosan legyenek elhelyezve.
Nem csak a zöldség fogyasztás fontos a gyerekek étkezésében, legalább akkora hangsúlyt kapnak a gyümölcsök. Különösen praktikusak azok a gyümölcsök, melyek könnyedén hámozhatóak, mint a banán, vagy az alapos tisztítás után azonnal fogyaszthatóak, mint pl. az alma vagy a körte. De némi otthoni előkészülettel a narancs, mandarin vagy a kiwi is szállítható. Főleg, hogy olyan ételtartó dobozok is rendelkezésünkre állnak, melyekhez műanyag villa is tartozik, így még higiénikusabban fogyasztható az étel.
Az iskolás gyerekeknél is fontos a kálcium bevitel, ezért érdemes a tízóraiba beépíteni egy joghurt, kefír vagy krémtúró formájában, arra azonban ügyeljünk, hogy ezek a termékek ne várják meg a délutáni külön órákat, mert hűtés nélkül könnyen megromlanak. Ugyanez a szabály vonatkozik természetesen a húsételekre is, a sonkás vagy szalámis szendvics a délelőtt elfogyasztandó dobozba kerüljön.
Természetesen egy kis nassolni való is lapulhat az uzsonnás dobozban vagy mellett, ráadásul előfordul, hogy a külön órák előtt nincs is másra idő. Jól jöhet ilyenkor egy müzliszelet vagy teljes kiőrlésű gabonaszelet, – lehetőleg nem sózott – olajos magvak, illetve magas kakaótartalmú csokoládé.
Az étkezés mellett nagyon fontos, hogy figyeljünk a gyerekek folyadékbevitelére, ezért mindig csomagoljunk mellé ásványvizet, kakaót, teát vagy ivólevet, de lehetőleg ne cukros, szénsavas üdítőket.
Jól válasszuk meg az edényt!
A műanyag, jól záródó, könnyen tisztítható edényeket részesítsük előnyben, a több rekeszes verzió pedig azt teszi lehetővé, hogy a szendvics mellé gyümölcsöt és zöldséget is ropogtasson a gyerek tízóraira. Érdemes a műanyag dobozon nem spórolni, mert a jó minőségű tároló nem karcolódik, illetve reped, így a kórokozók sem telepednek meg benne. A dobozt minden használat után mossuk el alaposan, meleg vízzel és mosogató szerrel.
Ahhoz, hogy egy melegebb napon tovább friss maradjon az uzsonna érdemes lehet egy jól lehűtött palackot betenni a táskába a étel mellé. Sőt, ma már kisméretű, praktikusan szállítható hűtőtáskák is léteznek, amiben igazán biztonságos kísérője lesz a tízórai a gyerekeknek.