Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) közleménye szerint a törvény alapján az OBA a névre szóló betét- és a 2014. január 23-ig számított kamatköveteléseket személyenként legfeljebb 100 ezer eurónak megfelelő 30 millió 346 ezer forintig fizeti ki. Az átváltás a 2014. január 23-i MNB devizaárfolyamon történik.
A kártalanítási igényt nem kell bejelenteni. A kifizetés alapját a takarékszövetkezet nyilvántartásában lévő személyes adatok (például név, lakcím), valamint a betét(ek)re vonatkozó adatok jelentik.
Az OBA a kártalanítás összegéről minden esetben részletes kifizetési elszámolást készít, amelyet a betét tulajdonosa részére tértivevényes levélben küld meg a takarékszövetkezet adatállományában található állandó lakcímére, cégek esetén székhelyére. Magánszemélyek részére 1 millió forintig postai kifizetési utalvánnyal, kézbesítő útján, 1 és 5 millió forint között OBA Betétbiztosítási kártyával fizetik ki az összeget. A kártya kizárólag a kártalanítás összegének felvételére alkalmas, vásárlásra nem.
Egyben is fel lehet venni a pénzt
A betétes postai úton kapja meg előbb a kártya használatához szükséges PIN-kódot, majd a kártyát tartalmazó levelet, végül a kifizetési elszámolást. A kártyát tartalmazó levélben a kártyahasználathoz szükséges minden tudnivaló szerepel. A kártyával az OTP Bank bankjegykiadó automatáinál (napi limit maximálisan 800 ezer forint), vagy egy összegben az OTP és a posta fiókjaiban lehet felvenni az összeget. Ez utóbbi esetben két nappal korábban jeleznie szükséges az OTP, illetve az adott postafiók által megjelölt, nagy összegű készpénzfelvételnek minősülő felvétel szándékát.
Az 5 millió forintot meghaladó összegű kártalanítás felvétele, illetve az arról való rendelkezés személyesen a kijelölt hitelintézeti fiókban történik. Az OBA a kifizetési elszámoláshoz mellékelt levélben részletesen tájékoztatja a betét tulajdonosát a kártalanítási összeg felvételével kapcsolatos tennivalókról, valamint a kifizetést teljesítő hitelintézeti fiókról. Készpénzbiztonsági okokból az OBA javasolja, hogy a kártalanítási összeget az adott fiókban helyezze el, vagy utalja át bármely magyarországi hitelintézetnél vezetett folyószámlára. Felhívja a figyelmet arra, hogy nagy összegű készpénz tartása biztonsági kockázatot jelenthet, ezért körültekintően járjanak el.
Ügyfél érkezik a Takarékszövetkezet fiókjába Forrás: MTI/Kászoni László |
Amikor plusz adategyeztetés is kell
Jogi személyek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, egyéb szervezetek és az egyéni vállalkozók összeghatártól függetlenül – a kifizetési elszámolás és a tájékoztató postai átvételét követően – a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezetnél bejelentett módon férhetnek hozzá a kártalanításhoz, a kifizetési elszámolásban megjelölt takarékszövetkezeti fiók felkeresése után.
Ha a betét tulajdonosa, aki a kártalanításra jogosult személy, időközben elhalálozott és azt az örökösök a Takarékszövetkezetnél még nem jelentették be, egyeztetés céljából hívják fel kell hívniuk az OBA 06 (40) 918-918-as helyi tarifájú ügyfélszolgálati telefonszámát. Gyámhatósági betét esetén az OBA kérése az, hogy a gyám/gondnok szintén hívja a fenti telefonszámot.
Adót így is kell fizetni
A kártalanítás során nem fizetik ki a lejárt tartozás miatt a takarékszövetkezet által beszámított összeget, továbbá az MNB hivatkozott végzésének kiadása előtt zárolt betétet.
Az OBA közleménye szerint a kártalanításokra is vonatkoznak a hatályos adójogszabályok, így a kifizetésre kerülő kamat után az OBA kamatadót és egészségügyi hozzájárulást köteles levonni.
A 30 millió 346 ezer forintot meghaladó vagy az OBA által nem biztosított betétkövetelésre vonatkozóan hitelezői igénybejelentést lehet tenni a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. oldalán, vagy telefon a 06 (1) 321-0116-os számon.
További információ az OBA, valamint a Takarékszövetkezet honlapján található, valamint a 06 (40) 918-918-as OBA ügyfélszolgálati telefonszámon és a Takarékszövetkezet fiókjaiban kérhető.