Az se gond, ha elkapjuk?
Egy Brazíliából hazatért osztrák nő szervezetében mutatták ki a zikavírust. Kissé rémisztő tény, hogy a szakértők elmondása alapján, a következő hetekben egyre több utazó fog hazatérni úgy, hogy szervezetében kimutatható lesz a fertőzés, azonban többségük nem lesz beteg, észre sem fogja venni, hogy elkapta a vírust.Persze csak akkor nem jelent veszélyt, ha a fertőzött illető éppen nem várandós vagy nem tervez a közeljövőben gyereket.
Ausztriában azért nem kell járványtól tartani, mert a osztrák klíma hűvösebb, és nem élnek meg nagy számban azok az állatok, amelyek terjeszthetnék a kórt. Ellenben a tigrisszúnyog lehet az a faj, amely terjesztheti a kórokozót. Ezt a rovarfajt már 2012-ben észlelték az országban, de a maláriát terjesztő szúnyogfajta is feltűnt az országban. Ezek a rovarok természetesen nem őshonosak, hanem a kereskedelem során szállított árukkal együtt kerültek be az országba.
De mi is az a zikavírus?
A vírus Afrikából származik, emberben először 1968-ban Nigériában azonosították. A zikaláz az amerikai kontinensen 2014 februárjában ütötte fel először a fejét. Az egyiptomi csípőszúnyog által terjesztett vírus kóros kisfejűséget is okozhat a születendő magzatnál. Brazíliában október óta csaknem négyezer ilyen problémával szenvedő csecsemő jött világra. Zikavírust azonosítottak több európai országban is, dán, brit és holland állampolgár szervezetében is kimutatták már, valamint Svájcban, Svédországban és Németországban is regisztráltak már ilyen megbetegedést.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint legfőképp a várandós nők vannak veszélyben, akik nem ajánlják, hogy jelenleg külföldre utazzanak. De ha mégis útnak indulnak, mindenképp aludjanak, pihenjenek szúnyoghálóval ellátott vagy légkondicionált helyiségben. Amennyiben az érintett területről visszatérőknél, láz, kiütés, fejfájás, kötőhártya gyulladás vagy ízületi fájdalom jelentkezik az érkezést követő három héten belül, forduljanak orvoshoz és említsék meg utazásuk helyszínét.