A Miniszterelnökség nem hagyná, hogy a digitális átállás lezárultával, jövő év elejétől az addig ingyen sugárzó RTL Klub és TV2 is pénzt kérjen a kábelszolgáltatóktól a műsorterjesztésért. Kurucz Éva kormányszóvivő szerint a lépés az előfizetőkön csapódna le, s ezzel havi "több száz forinttal" növekedne a családok terhe. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap törvénycsomagot nyújtott be, amely az év végéig megtiltaná a "jelentős befolyással rendelkező", és "a legnagyobb éves átlagos közönségarányú" médiaszolgáltatóknak, hogy tartalmaikért pénzt kérjenek.
A javaslat alapja, hogy a 2010-es médiatörvény megkülönbözteti "a jelentős befolyásoló erejű médiaszolgáltatókat", amelyeknek többletkötelezettségeik vannak a kisebb nézettségű csatornákkal szemben. A médiatörvényhez beterjesztett javaslat indoklása szerint "kedvezőtlenül hatna" az előfizetői díjakra, ha a TV2-ért és az RTL Klubért is pénzt kérnének a jövőben, és ezt a kormány el akarja kerüli.
A Népszava emlékeztet: a TV2 és az RTL Klub is azzal számolt, hogy a különadó miatt jelentős kieséseiket ezzel kompenzálják. Simon Zsolt, a reklámadó megfizetésére csak jövőre kötelezhető TV2 vezetője márciusban a Forbesnak maga is azt mondta, a tévé teljesen átdolgozná saját díjszabását, amiből 6-8 milliárdos pluszbevételre számít - ez segíthet helyrebillenteni a cég veszteséges mérlegét. Az RTL már 2010-ben felvetette, hogy nemcsak a kábelcsatornáiért - így a Coolért -, hanem az országos lefedettségű RTL Klubért is számláznának a kábelszolgáltató cégeknek, a kezdeményezést akkor a TV2 is üdvözölte, ám az új médiatörvénybe végül bekerült, hogy erre a digitális átállásig nincs lehetőség. A tévétársaságok vezetői korábban egyébként havi 300 forintot tartottak reálisnak, amelyet előfizetőnként havonta kértek volna a kábeltársaságoktól - írja a lap. .
A tiltás ugyanakkor átmeneti, mert a kormány arra készül, hogy ő határozza meg a díjszedés szabályait, vagyis a kormány szabná meg, hogy a nagy nézettségű tévék milyen díjakat kérhetnek a műsorszórásért.