A rendszer célja, hogy visszaszorítsa az Unió egyes országait különösen sújtó gyógyszerhamisításokat azzal, hogy a gyártótól a gyógyszertárig ellenőrzi a gyógyszerek útját, azok eredetiségét - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).
Két új biztonsági elem kerül a dobozokra
Az új azonosítási rendszer bevezetése felmenő rendszerben történik meg. A korábban legyártott gyógyszerek a lejárati idejük végéig – akár 5 évig – még forgalomban lehetnek.
Lényegében csak a netről lehet beszerezni Évente 10 milliárd eurós veszteséget okoz a gyógyszerhamisítás az Európai Unióban, ezen belül is különösen Olaszország (1,59 milliárd euró), Spanyolország (1,17 milliárd euró), Franciaország (1 milliárd euró) és Németország (1 milliárd euró) érintett. Magyarországon a gyógyszerbiztonság rendkívül magas fokú, hamisított gyógyszereket gyakorlatilag csak az interneten keresztül, illegálisan lehet beszerezni, amit a törvény szigorúan büntet. |
Az újonnan legyártott, a korábbiakkal megegyező összetételű gyógyszerek csomagolása viszont már tartalmazza az előírt két biztonsági elemet. Ezek egyike a QR-kódhoz hasonló egyedi azonosító jel, amit a gyógyszertárakban olvasnak le, a másik pedig a doboz bontatlanságát garantáló fizikai eszköz. A dobozt csak ennek megsértésével lehet kinyitni.
Az OGYÉI felügyeli a közforgalmú gyógyszertárak felkészülését a tiszti gyógyszerészi hálózaton keresztül. Az érintett gyógyszerek megtalálhatók az OGYÉI Gyógyszer-adatbázisában, valamint az összes gyógyszert tartalmazó táblázatban is.
Az új ellenőrzési rendszerre való felkészülés jegyében az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) irányításával a kórházak nem közforgalmú patikáinak technikai felkészítése megtörtént, amelynek keretében vettek 160 vezeték nélküli kézi szkennert is.
Komoly anyagi teher a gyógyszergyártóknak
A betegeknek a változásból nem származik kellemetlenség, ha a rendszer mindent rendben talál a készítménnyel kapcsolatban, a kód leolvasása a másodperc tört részét veszi igénybe - mondta a minap Illés Zsuzsanna, a HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. igazgatóságának elnöke az Infostartnak.
Illés ugyanakkor hozzátette: a hazai gyógyszergyártóknak közel 20 milliárd forintos beruházást jelentett a gyártósor felkészítése az egyedi azonosító dobozra nyomtatására. Ki kellett építeni továbbá egy olyan informatikai rendszert, ami alkalmas a különböző telep- és gyártóhelyek közti adatforgalom biztosítására. Az éves fenntartási költség pedig elérheti a 4-6 milliárd forintot. Ez a teljes hazai iparág versenyképességére negatívan hat.