Velencei-tó (Wikimedia Commons, Pear Blossom) |
Bezáratta az összes Velencei-tavi szabadstrandot az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) – hangzott el az M1 péntek esti Híradójában az MTI állítása szerint. A hatóság szerint nem a vízminőséggel van baj. A probléma az, hogy a szabadstrandok engedély nélkül üzemelnek, nem felelnek meg a közegészségügyi feltételeknek és nincsenek vízi mentők, elsősegélynyújtó helyek.
Komment: Megjegyezzük, hogy ez sok balatoni szabadstrandra is igaz lehet, így fennállhat a veszélye, hogy azok egy részét is bezáratják. A szezon kellős közepén? Látszólag minden előzmény nélkül, sok éves tűrés után? Mekkora gazdasági károkat okozna ez? Miért pont péntek este, induló kánikula előtt, talán hogy a sajtó ne tudjon utánakérdezni? Zavaros ügy ez.
Nem igaz?
„No, ez úgy ahogy van nem igaz. Nem a szabadstrandokat záratják be, hanem a nyitott partszakaszokat. Nem mindegy, mert a kettő nem ugyanaz” – írja a Velencei Tó Online.
Információik szerint négy partszakaszt érint a mostani ÁNTSZ rendelkezése, „egy Agárdon – a régi Tini Strand -, kettő Gárdonyban – a Panoráma Partszakasz és a Holdfény Sétány partszakasz (A sárga híd és a Sport Beach közötti szakasz) és egy Velencén – a Cserje utcai partszakasz – található”. Ezeken kívül még több nyitott partszakasz található a Velencei-tó környékén, de azok közül egyiknek sincsen bérlője, illetve "vízbe jutási lehetőség is eléggé korlátozott" - teszik hozzá
Még nem jogerős
A Velencei Tó Online szerint többen fellebbeztek a határozat ellen. „Ezzel a fellebbezéssel talán a szezon végére időzíthetik a tiltást, hiszen a 8 napos jogerőre emelkedés ezzel kitolható és így megmenthető lesz az idei szezon a Velencei-tónál” – írják.
Az MTI azt is írta, hogy a járási hivatal arra kötelezte a standok üzemeltetőit, hogy nyolc napon belül helyezzenek ki a parton fürdést tiltó táblákat és a lépcsőket távolítsák el. Aki nem tesz eleget a határozatban foglaltaknak, akár egymillió forintos, többször is megismételhető bírságra számíthat.
Szezon kellős közepén
Dávid Zoltán strandüzemeltető az M1-nek nyilatkozva azt mondta: a tájékoztatást július végén kapták meg, a "strandszezon kellős közepén". Hozzátette: "békésebb és barátságosabb lett volna", ha a megfelelő hatóságok időben intézkedtek volna.
Gárdony polgármestere arról beszélt: a kormány 15 milliárd forrást biztosít a településnek, amiből a jövő évtől hozzá kezdhetnek a Velencei-tó partszakaszainak felújításához.
Ha a strandok bezárásáról szóló határozatok jogerőre emelkednek, az érintett partszakaszon nem lehet fürödni. Ha valaki a tiltás ellenére a vízbe megy, az önkormányzat vagy a rendőrség akár harmincezer forintos bírságot is kiszabhat rá - hangzott el az MTI állítása szerint.
A víz az jó
Az ÁNTSZ június 5-én tájékoztatta az MTI-t a szabadvízi fürdőhelyek vízminőségéről. E szerint a magyarországi 241 kijelölt természetes fürdőhely közül 160 kiváló, 35 jó, 6 pedig tűrhető minősítést kapott, mindössze 4 esett az elmúlt négy év adatai alapján a kifogásolt kategóriába. Az ÁNTSZ honlapján is megtalálható lista szerint a Velencei-tó Agárdnál és Gárdonynál, valamint Velencén a Drótszamár Park és Kemping strandnál kapott jó minősítést. A többi velencei, valamint a velencefürdői strand vízminőségét kiválóra értékelte a hatóság.
(Balatoni és Velencei-tavi strandkörképünk itt olvasható, a nap ellen azonban ne felejtsen el védekezni, ezért olvassa el ezt.)