Szúnyogirtót permetez egy Piper Pa-25-235 Pawnee típusú repülőgép Balatongyörök felett 2015. május 8-án. A méhekre nem veszélyes biológiai gyérítést mintegy 1200 hektáron végezték, júniusban már kémiai irtásra is szükség van. MTI Fotó: Varga György |
A hétvégén már jobb hely lesz a Balaton
A hirtelen felmelegedés felgyorsította a szúnyogok fejlődését a Balaton körüli, kis méretük miatt biológiai módszerekkel nem kezelhető lárva-tenyészőhelyeken, így a hétvégére elrendelték az idei első kémiai szúnyogirtást.
Idén eddig egy biológiai irtásra volt szükség, amelyet a múlt hónapban végeztek a tó körül, továbbá az elmúlt napokban kémiai gyérítést hajtottak végre a tó keleti medencéjénél a szerdán kezdődő alsóőrsi Harley-Davidson fesztivál miatt, mintegy 540 hektáron.
Az egész parton kirepültek az imágók
Időközben az egész Balaton-partra, közel 6 ezer hektárra kiterjedő kémiai irtás is szükségessé vált a néhol nagy tömegben kirepült imágók miatt. A munkát a hétvégén tervezik elvégezni az esti és a hajnali órákban, ha az időjárás lehetővé teszi.
A nagy tömegben kirepült micsodák miatt? A biológiában imágó a neve a rovarok utolsó fejlődési fázisának: a bábból való kibújás utáni szakasz a teljes átalakulás (holometamorfózis, pete-lárva-báb-imágó/kifejlett rovar) esetén, illetve az utolsó vedlés utáni szakasz a részleges átalakulásnál - írja a Wikipedia. |
A költségek felét a Magyar Turizmus Zrt. állja idén is, a másik felét az érintett önkormányzatok adják össze.
Miért habzik a Balaton?
Pár napja észlelhetőek a Balaton vizének felszínén, elsősorban hajókikötők, strandok és természetes öblök területén, valamint a tó egyes áramlásainak centrumában a furcsa, habos, olajos, enyhén bűzös uszadékfoltok, amelyek nem humán eredetűek. Természetes, szezonális jelenségről van szó.
A hab a hirtelen beköszöntő nyári vízhőmérséklet-emelkedés hatására az üledékből tömegesen kirajzó árvaszúnyogok visszamaradt lárva- és bábbőreinek hullámzás által összeterelt ragadós maradványa. Az anyag egészségre ártalmatlan, és 24-48 órán belül nyomtalanul elbomlik. A jelenség természetes, és a nyári időszakban 4-5 hetente ismétlődik az árvaszúnyog-generációk szinkronizált kifejlődésének ütemében - közölte a Balatoni Limnológiai Intézet.