Sokan szenvednek attól, hogy az eredetileg csodálatos új számítógépük lassú, sőt az idők során egyre lassabb. „Darál a winchester”, percekig kell várni egy szoftver betöltődésére, játékról meg már szó sem lehet.
Miért van ez? Nem, a számítógép önmagában nem öregszik, nem biztos, hogy elavult volt, és az sem biztos, hogy annak idején, évekkel ezelőtt a kereskedő becsapott bennünket. A szoftverek viszont állandóan fejlődnek, egyre nagyobbak lesznek.
A fejlődés, az öli meg
Vannak programok, amelyek az engedélyünk nélkül is frissítik magukat, és egyre terebélyesednek. Más szoftverek esetleg rákérdeznek, de általában azok is arra próbálnak rávenni, hogy frissítsük őket. Hasonló történik már magával a Windows-zal is, de szinte az összes fontosabb szoftver ezt csinálja.
Hát akkor most mit lehet tenni? Ne frissítsük a szoftvereket? Egyes programoknál ez működik, másoknál nem. Maga a Windows például veszélyesebb lesz, biztonsági rések keletkezhetnek rakta (vagy maradhatnak nyitva), ha nem frissítjük.
Erőforrás-zabálás
Ugyanakkor az egyik legnagyobb helyzabáló program maga a Windows. A Windows 98 állítólag csak 200 megabájt helyet igényelt, a Windows 7 már ennek hozzávetőleg százszorosát, 20 gigabájtot. (De tegyük hozzá, hogy a Windows 7 sokkal fejlettebb és sokkal inkább felhasználóbarát, a teljesítménye sokkal nagyobb.)
Szóval a szoftverek egyre inkább terjeszkednek. Akkor mi a megoldás, az, hogy nem töltünk le új szoftvert? Hát, az valószínűleg működik egy ideig, rövid távon. Ha nem engedjük elterebélyesedni a modern, de egyre inkább hardverigényes programokat, az csak egy ideig segít. A nem frissített programokba jobban belemásznak a vírusok, esendőbbek a hacker-támadásokkal szemben.
Linux?
Kézenfekvő megoldás, hogy a gépünket megtisztítjuk mindenféle szeméttől (ideiglenes fájlok, például). A Windows szereti, ha legalább a merevlemez fele szabad - de minél több, annál jobb. Ezekre a tisztogatási műveletekre vannak programok, de egy idő után ezek sdm segítenek.
Egy megoldás a Linux lehet, ennek ingyenes verziói is nagyon jól alkalmazhatók munkára. Lehet, hogy a kedvenc játékunk nem fog rajta futni, de szövegszerkesztésre, táblázatkezelésre kiválóan alkalmas egy Linuxos gép is. A Linuxot nem mindenki szereti, mert alapvetően parancssoros - mások szerint viszont a világ legjobb dolga, és a Windows-hoz hasonló grafikus felület is létezik hozzá.
1-ről a 2-re
Sok esetben segít, ha a számítógépünknek csak egy bizonyos részét bővítjük, például a memóriát 1-ről 2-re, vagy 2-ről 4 gigabájtra. Ehhez azonban valószínűleg ki kell kérnünk egy számítógépes szakember véleményét. A másik megoldás - ha már az újratelepítés sem segít - az új hardver, azaz az új gép vásárlása.