A KSH lábjegyzetben közölte, hogy a korábbi adatoktól való eltérést a dohányforgalmazás szabályozásának és az adatok forrásának megváltozása okozta. A KSH az élelmiszer-, ital-, dohányáru szaküzletek forgalmán belül a dohányáru-szaküzletek forgalmának megállapításához a korábbi mintavételes adatgyűjtésen alapuló becslés helyett 2014. március 10-étől a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től átvett teljes körű dohányforgalmi adatokat alkalmazza. A kiskereskedelmi forgalom 2013. júliusig visszavezetett adatokból számított volumenindexei – a korábban közzétetthez képest – 1,2 és 2,3 százalékpont közötti mértékben emelkedtek.
Mit vettünk?
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene januárban 8,5%-kal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (78,2%) az élelmiszer jellegű vegyesüzletek adták, ahol az értékesítés volumene 3,8%-kal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érint őjogszabályi változások miatt – 123,4%-kal volt több, mint 2013. januárban.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene januárban 4,1%-kal emelkedett 2013 hasonló időszakához képest. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (10,2%), a textil-, ruházati és lábbeli- (8,3%), a bútor-, műszakicikk- (6,8%), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben (1,4%). A forgalom az előző évinélkisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk üzletekben(4,2%). A használtcikk-üzletekben a forgalom volumene nem változott az előző évihez képest.
A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a dinamikus bővülés az árucikkek széles körére kiterjedő, csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (26,4%).
Az üzemanyagtöltő állomások forgalma januárban nőtt, volumene 4,1%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit.Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számítógépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai januárban 3,0%-kalnőttek.