2014 nyarán a napi maximumhőmérséklet 2-6 fokkal volt alacsonyabb, mint az azt megelőző évben. Arányosan a negyedéves sörfogyasztás is hasonló mértékben, mintegy 7 százalékkal volt alacsonyabb. Ugyanakkor az is látható a Magyar Sörgyártók Szövetsége adataiból, hogy 2014-ben a június volt erős, amikor legalább egy hétig volt kánikulai meleg.
A tavalyi második negyedévben 8 százalékkal több sör fogyott, mint az az előtti év hasonló időszakában. Negyedéves szinten az eltérés 125 ezer hektoliter is lehet, ami 25 millió fél literes sörnek felel meg.
Hol a legolcsóbb a sör?
Hol a legolcsóbb a sör? – teszi fel a kérdést a Frankfurter Allgemeine Zeitung rövid, nyilván (sör)cseppet sem tudományos igényű körképe. Itt 14 európai és Európán kívüli válogatott nagyváros adatai alapján próbáltak arról képet kapni, hol is a legolcsóbb a sör, konkrétan egy 0,33 literes dobozos a szupermarketekben. (A grafikon itt látható.)
A győztes 47 centtel, 147,60 forinttal Sevilla, a dél-spanyolországi nagyváros lett, a második 63 centtel (198 forinttal) Varsó, a harmadik pedig Berlin 71 centes árral (223 forint). (A mai 314 forintos euróval számolva.) A legdrágább pedig Oslo három eurós, 967 forintos sörárral - írtuk nemrég.
Magyarország sörben jobban teljesít?
A grafikon egyik hibája, hogy nem tudni, mi alapján válogatták ki a városokat, a válság tépte Portugália, a miénknél is alacsonyabb bérű Bulgária, a válságos Görögország hogyan teljesítene. Másrészt sör és sör között is nagy különbség van minőségben, alkoholtartalomban, gyártási eljárásban.
Valószínűleg mi is jól teljesítenénk az összehasonlításban. Egyik legnagyobb hipermarket-hálózatunkban az egyik legismertebb hazai, klasszikus márka doboza 129 forint kedvezményesen (41 cent), igaz, eredeti ára 159 forint volt (50,6 cent). Egy cseh import sör leárazás előtt 149, utána 119 forint (38 cent), igaz, kicsit gyengébb, mg az előző 5,2, ez csak 4,0 százalékos alkoholtartalmú.