A hallás által szerzünk fontos információkat, alakítunk ki kapcsolatokat, tájékozódunk, illetve segítségével sajátítjuk el a beszéd képességét, amely a mondanivalónk kifejezéséhez, a kapcsolatteremtéshez szükséges.
Az emberi hallás folyamata
Az ember hallása rendkívül összetett folyamat, kezdve onnan, hogy a fülkagyló felveszi a hangokat és végigvezeti a hallójáraton, majd a belső fül azokat idegi jelekké alakítja, amelyek az agyba jutva hangként értelmeződnek. A hallás sérülésével járó zavarok nehezítik a kommunikációt, ezért amennyiben ilyet érzékel, forduljon a Ju-Med Egészségcentrum audiológiai szakrendelésének orvosaihoz, akik a panaszok alapján elvégzik a különféle hallásvizsgálatokat, felállítják a diagnózist és tájékoztatják a lehetőségekről.
A hallásra a beszédértéshez, beszédfelismeréshez is szükség van, így már csecsemő- és kisgyermekkorban kiemelt figyelmet kell fordítani rá, és amennyiben úgy tapasztaljuk, hogy nem tökéletes, audiológiai vizsgálatokkal a végére kell járni.
Mikor van szükség hallásvizsgálatra?
Különféle panaszok indokolhatják a hallásvizsgálat elvégzését, ez lehet halláscsökkenéssel, fülzúgással összefüggő állapot, amelynek számtalan oka lehet. Ezekre deríthetnek fényt az audiológiai vizsgálatok.
A hallás az életkor előrehaladtával romlik, de egy egyszerű megfázás, nátha, allergia vagy vírusfertőzés is okozhat átmenetileg halláscsökkenést.
Érdemes már a probléma első észlelésekor fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, hogy szükség esetén további vizsgálatokkal mielőbb megállapítható legyen a hallásvesztés oka, a károsodás mértéke.
Mi történik egy hallásvizsgálat alkalmával?
Az általános állapotfelmérést követő hallásvizsgálat egyszerű, gyors, és nem jár fájdalommal, és annak érdekében történik, hogy fényt derítsen a hallás állapotát befolyásoló tényezőkre.
Újszülöttkorban rendkívül fontos a szűrővizsgálat elvégzése, a halláscsökkenés kiszűrése, ugyanis a hallás hatással van a beszédértésre, beszédészlelésre.
A tympanometria életkortól függetlenül elvégezhető, és a középfül állapotáról ad felvilágosítást.
A hangvilla vizsgálatok a durva eltéréseket szűrik, illetve a további mérésekhez adhatnak támpontot.
A hallásküszöb vizsgálat egy ún. süketszobában, fülhallgató használatával zajlik, és egy számítógép vezérelt audiométer visszajelzésein alapszik, azt mutatja ki, melyik az a leghalkabb hang, amit a beteg meghall.
A vizsgálatok alapján, a halláskárosodás típusának és mértékének megállapítása után az audiológus megfelelő kezelést javasol.