A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet.
Ezt történt a piacokon
A Brent kőolaj ára a héten 59-62 dollár között változott, heti átlagban 0,4 dollárral, 0,6%-kal csökkent az olajár. A héten végig ingadozott a spot ár, a pénteki kb. egy dolláros árcsökkenés a dollár erősödésének tudható be. Az egy hónapos határidős ár csak egy hajszálnyit olcsóbbodott, a héten egy nap kivételével a határidős ár a spot ár alatt volt. A spot ár csökkenését főképp a dollár erősödésével lehet magyarázni, 2003-ban volt utoljára ilyen erős a dollár az euróhoz viszonyítva. Az amerikai kőolaj, a WTI a héten, heti átlagban közel egy dollárral lett drágább, az áremelkedést a gazdaság kiválló állapotával lehet indokolni, bár a kamatemelési várakozások erőteljesek, valamint a kőolajkészletek történelmi magasságokban vannak. Az emelkedést viszont támogatja az, hogy a kőolajfúrások száma tovább mérséklődött - olvasható a GKI Energiakutató Kft. előrejelzésében.
A héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség mérséklődött, mivel a Brent ár kicsit csökkent, a WTI ára pedig emelkedett. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség heti átlagban 10 dollárra csökkent. A határidős piacon a kereskedők mérsékelték a WTI határidős pozicióikat és inkább a Brent határidős árába fektettek. Ez azt jelzi, hogy véleményük szerint a WTI áremelkedésének jelenlegi szakasza lezárul.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a március 2 - március 6-a közötti időszakban 5,6%-kal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 4,1 illetve 2,9%-os volt az emelkedés.
Sokat gyengült a forint
A forint árfolyama a héten 276 Ft/dollár körül ingadozott, összességében közel 7 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten.
Mindez literre és forintra átszámolva
A hét folyamatai alapján a benzin esetében a mediterrán piacon 8,2%-os emelkedést, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 6,7-5,5%-os emelkedést mutatnak.
A gázolajnál a mediterrán piacon 1,9%-os emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 1,4-0,8% közötti volt az árak forintban mért növekedése. Ezen a héten az árfolyam változása felerősítette a benzin árának dollárban mért emelkedését és eltüntette a dízelárak dollárban mért csökkenését.
Ennyivel drágulhat a tankolás
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására a benzin ára várhatóan 4-5 forinttal fog emelkedni, figyelembe véve a pénteki 4 forintos emelést is.
A gázolajnál a tartás a valószínűbb, bár a hét második felében a forint gyengülése tovább emelte a forintban mért dízelárat. Így a pénteki emelés után a akár szinten tartás is elképzelhető, de egy kisebb, két forintos emelés sem kizárt - véli a GKI előrejelezése.
Így a benzin ára 367 forint/liter, a gázolaj ára a 372 Ft/liter közötti szinten maradhat.