1. Ellenőriztessük a fogainkat még indulás előtt!
Hiába nem fáj, nem szuvas, nem lyukas, és még az ínyünk is egészségesnek tűnik, attól még az ördög nem alszik. Bármilyen apró probléma megbújhat akár a foggyökérnél is, amiről mi mit sem sejtünk, de egyszer, biztosan a legrosszabb pillanatban érkezik valami, ami belobbantja, és el is van rontva a nyaralás.
A fogászati megbetegedések ugyanis meglehetősen gyakran sokáig lappanganak – igazán hosszú ideig egyáltalán nincs figyelmeztető jelük, bezzeg a felszín alatt már elindultak a káros folyamatok. Amennyiben rendszeresen járunk fogászati kontrollra, akkor az ehhez hasonló rejtett, még semmilyen tünettel nem jelentkező megbetegedéseket is megmutatja egy jól irányzott panorámaröntgen vagy egy alapos vizsgálat.
2. Ha gond van, mielőbb kezeltetni kell!
Ha véletlenül mégis úgy adódna, hogy fény derül egy problémára, akkor mindenképp érdemes azonnal kezeltetni, nem pedig az utazás utánra halasztani. Kivétel természetesen, ha egy nagyobb volumenű beavatkozásról van szó, mert azt nem célszerű röviddel az utazás előtt elvégeztetni. Arról nem is beszélve, hogy bármilyen kezelés alatt adódhatnak nem várt fejlemények, amik befolyásolják a beavatkozás sikerességét, időtartamát és a gyógyulás folyamatát. Ezeket mindenképp mérlegelni kell, hiszen senki nem szeretne álmai nyaralásán bucira dagadt fejjel gyönyörködni a látványosságokban.
Erről természetesen a fogorvossal közösen kell dönteni, mivel számos súlyosbító és könnyítő tényező felmerülhet, amik fényében változik a kezelés szükségességének a megítélése.
3. Az utasbiztosítás elengedhetetlen!
Hiába vagyunk a legkörültekintőbbek, külföldön bármi bekövetkezhet, hiszen egy idegen kultúra, idegen ételekkel és szokásokkal vár minket. Éppen ezért rendkívül fontos az utasbiztosítás megléte, valamint az, hogy szerepeljen a biztosítási listán a fogorvosi kezelés, mint tétel.
Azért is hasznos a biztosítás, mivel ők tudnak segíteni, ha baj van. Nem tudjuk, kihez forduljunk fogfájás esetén, azaz szakorvost vagy kórházat keresünk a közelben? A biztosításon feltüntetett számon biztosan ellátnak a kellő információval.
A repülés kockázati tényezőt jelent a szuvas fogakra nézve, mivel a légnyomás megváltozásától elkezdhetnek fájni, sőt akár a gyökérkezelt fogak is érzékenyek lehetnek. Ugyanez igaz a meleg, nagyon párás levegőre is, úgyhogy ezzel minden esetben számoljunk az utazás előtt. Továbbá nagyon fontos, hogy foghúzás után legalább 1-2 hétig ne üljünk repülőre, bár erre a fogorvos minden bizonnyal felhívja a figyelmünket a beavatkozás folyamán.