Az internetes felületeken megjelent jogellenes gyűlöletbeszédet tartalmazó bejegyzések 94,5 százalékát távolították el a platformokról az elmúlt egy évben Magyarországon, ami a 24 vizsgált uniós tagállam közül a legmagasabb arányt jelenti - közölte az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság és négy internetes, számítástechnikai óriásvállalat egy évvel ezelőtt fogadott el közös magatartási kódexet az interneten folytatott jogellenes gyűlöletbeszéd ellen. A magatartási kódex a Facebook, a Twitter, a YouTube és a Microsoft kötelezettségvállalásait tartalmazza az ilyen tartalmak Európán belüli elterjedése ellen.
Haladunk, de még van hová fejlődni
A magatartási kódex első évfordulóján közzétett bizottsági értékelés szerint noha a probléma továbbra is jelentős, a cégek jelentős előrelépést tettek kötelezettségvállalásaik teljesítésében. Kiemelték, a káros tartalmat kifogásoló bejelentések 24 órán belüli felülvizsgálata a korábbi 40 százalékról 51 százalékra nőtt, a bejelentett tartalmak 59,1 százalékát törölték uniószerte az elmúlt évben.
A korábbihoz képest az informatikai cégek jobban kezelték a polgároktól érkező bejelentéseket. A bizottság kiemelte, a Facebook az egyetlen olyan vállalat, amely teljes egészében elérte a napi bejelentések felülvizsgálatát. A többi platform esetében az eltávolítási arányok azonban alacsonyabbak maradtak abban az esetben, amikor egy értesítés a nyilvánosságtól származott - tették hozzá.
A vizsgálat azt mutatta, hogy amíg a Facebook rendszeres visszajelzést küld a felhasználóknak arra vonatkozóan, hogy értékeléseket küldjenek, a jogellenes tartalom eltávolítására irányuló megközelítések nagyfokú eltérést mutatnak - legyen az a terrorizmus, a gyűlöletbeszéd, a gyermekek szexuális bántalmazása vagy a szellemi tulajdonjogok megsértése - az egyes platformokat működtető vállalatok körében. Az ilyen eltérések bizonyos esetekben - például egyes illegális tartalom esetén - igazolhatók, de más esetekben csökkentik a rendszer hatékonyságát.