A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása - írja friss összeállításában a GKI Energiakutató.
Szokatlan mozgás a mediterrán piacon
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a február 20-i nagy, közel 10%-os áremelkedését követően csak kicsit ingadozott. Az emelkedéssel a mediterrán benzin ára beérte a másik két piac árait.
A hirtelen nagy változás oka az volt, hogy megelőzően hosszú napokon át a mediterrán piacon nem volt új ügylet, sőt még vételi vagy eladási ajánlat sem. Így heti átlagban (a hét folyamán gyakorlatilag változatlan ár mellett) a mediterrán benzin ára dollárban 5,8%-kal emelkedett, míg az észak-nyugat-európai (NWE) és az ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen) piacon fél százalék körüli ingadozás volt.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára csökkent. A forint 0,3%-kal lett erősebb a dollárral szemben.
Forintban és literben: nagy a bizonytalanság
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a 0,8%-os csökkenéstől 5,3%-os emelkedésig változtak a benzinárak, a gázolajnál 0,9-1,3% között változó árcsökkenés mutatható ki. Ezen a héten az árfolyam erősödése csupán kicsit tompította az áremelkedést, illetve csak mérsékelten segítette az árcsökkenést.
Három forintos csökkentés? Négy forintos emelés?
A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – bizonytalanná teszik a benzin árváltozását, akár változatlan is maradhat a benzinár, de a 4 forintos emelés sem elképzelhetetlen. A gázolajnál 2-3 forintos csökkentés várható.
A benzin kiskereskedelmi átlagára vagy a múlt heti 415 Ft/literes szinten marad, de akár 419 forintig is emelkedhet. A gázolaj kiskereskedelmi átlagára 428-429 forint/liter között változhat - írja a GKI Energiakutató.