Kelendőbb lett a hazai bor a magyar piacon – derül ki az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által közzétett legfrissebb jelentéséből. Az idén az első félévben 11 százalékkal 302 848 hektoliterre emelkedett az értékesített mennyiség. Ezen belül ugyanakkor a földrajzi jelzés nélküli borok eladása növekedett jelentősebben: a 203 899 hektoliteres értékesítés 16,7 százalékos bővülést mutat, míg az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítése alig 1,6 százalékkal tudott emelkedni.
Fehérborosabb nemzet
Az AKI adatai szerint előretört a fehérborok eladása: 24 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vörös és rozé borok értékesítése 1 százalékkal mérséklődött. A fehérborok terén az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok voltak a kelendőbbek - 46 százalékkal több fogyott belőlük -, míg a vörös és roséborok visszaesésében épp a „minőségi” borok visszaesését tapasztalták a jelentés készítői, a 41 810 hektoliteres értékesítés több, mint 28 százalékos visszaesést jelent. A „kommerszebb” vörös és rozé borok ugyanakkor csaknem 19 százalékos értékesítés-bővülést tudtak felmutatni, míg a fehérboroknál 15 százalékkal nőtt az értékesítés.
Csökkenő árszint
Ami az árakat illeti: 2013. első félévében a belföldön termelt borok feldolgozói értékesítési ára 6 százalékkal csökkent, ezen belül a vörös és rozé borok ára 8, míg a fehérboroké 4 százalékkal esett – ugyanakkor az ár minden szegmensben meghaladta a 2012-es szintet. A vörös és rosé szegmensben az átlagár 23 851 forint volt hektoliterenként 2014. I. félévében, míg a fehérboroknál 22 702 forintos átlagár alakult ki. A minőségi boroknál az átlagár 3,3 százalékkal 30 122 forintra emelkedett, a földrajzi jelzés nélküli boroknál 6,4 százalékkal 23 223 forintra csökkent az átlagár.
Ami érdekes, hogy a jobban keresett földrajzi jelzéssel ellátott fehérborok ára csaknem 7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest, míg a minőségi vörösboroknál a második negyedévben a csökkenő kereslet már a 2013-as szint alá vitte az átlagárakat. A földrajzi jelzés nélküli fehérborok átlagára 13 százalékkal, vörös és rozé borok ára 9 százalékkal esett az AKI adatsora szerint.