Az NMHH elnökének tanácsadó testülete, a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal által tavaly év végén végzett vizsgálat szerint az elemzett honlapok mindössze 43 százaléka használja megfelelően a figyelemfelhívást, vagyis a figyelmeztető szöveg megfelel a törvényi előírásnak és az ajánlásnak, tartalmazza a legfontosabb információkat, és a felhívás is megfelelőképpen működik. Viszont csupán 17 százalékuk ajánlja fel a szűrőszoftver használatát. A szűrőszoftverek működését elősegítő kulcsszavak - úgynevezett metatagek - a honlapok kevesebb mint tizedénél találhatók meg, ezek közül pedig csak 1-2 honlap alkalmazza azokat az ajánlásnak megfelelő formátumban.
A jelentés szerint a káros tartalmakra történő felhívás hatékonyságát csökkenti az is, hogy a szolgáltatók által megfogalmazott figyelemfelhívó szövegek rendkívül eltérőek, gyakorlatilag nincs közöttük két egyforma.
A legnagyobb hibák
Az NMHH kiemelte a hat leggyakoribb figyelemfelhívási hibát. Ezek közé tartozik, ha már a figyelmeztető ablak is tartalmaz olyan képeket, videót, amelyek már felnőtt tartalomnak tekinthetők; nincs lehetőség a "nem" opció kiválasztására, vagy az oldal annak hatására nem léptet ki; illetve a honlap először figyelmeztet ugyan a kiskorúakra káros tartalomra, de másodszori próbálkozásnál már mindenféle figyelmeztetés nélkül megjelenik a tartalom.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság gyermekvédelmi ismereteket összefoglaló aloldalán, a gyermekbarat.nmhh.hu oldalon további információk érhetőek el a kiskorúak internetes védelmével kapcsolatban. |
Gyakori hibás megoldás tovább az is, amikor a honlapon a figyelmeztetés előtt egy pillanatra látható a felnőtt tartalom; a Google-ról belépve néhány oldalra - amelyen egyébként található figyelmeztető jelzés - akadály nélkül betöltődik a kiskorúakra káros tartalom; illetve van ugyan figyelmeztetés, de a mellette lévő reklámra kattintva az azonnal átlinkel felnőtt tartalmakat megjelenítő oldalra.
Az eredmények alapján a testület a napokban 120 honlap tartalomszolgáltatójának figyelmét hívta fel levélben a vonatkozó törvényi előírások és a kerekasztal szűrőszoftver-ajánlásának betartására az egyes honlapokra vonatkozóan részletezve a hiányzó figyelemfelhívó információkat - derül ki a közleményből.