A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A GKI Energiakutató ezúttal is megvizsgálta mindkét tényező alakulását.
Képtelenek leállni a túltermeléssel
A Brent típusú kőolaj ára a héten 40-44 dollár között ingadozott, heti átlagban 1,6 dollárral, közel 4%-kal csökkent az ár. Nem is annyira az amerikai elnökválasztás eredménye befolyásolta az árak alakulását, sokkal inkább az OPEC híradása, amely arról szólt: a tagországok kitermelése októberben tovább nőtt, s most már minimum 600-700 ezer hordó/nap csökkentést kell elérni ahhoz, hogy a célul kitűzött termelési szint felső határát elérjék.
Ráadásul az IEA novemberi olajpiaci jelentésében is az áll, hogy végig 2017-ben megmaradhat a túlkínálat. A november végi OPEC-értekezletet előkészítő tárgyalások során elindult a szervezés, hogy a szakértői tárgyalások ne november 25-én, hanem már 21-én kezdődjenek el, a GKI Energiakutató értékelés szerint ez is jelzi a hatalmas véleménykülönbséget a tagországok között.
Még mindig érzik a robbanás erejét
Az üzemanyagpiacokon, elsősorban a benzin piacán még mindig érződik az, hogy az Egyesült Államokban a múlt héten robbanás volt a keleti parti ellátást meghatározó Colonial üzemanyag-vezetéken, amely a Mexikói-öböltől viszi a finomított termékeket az észak-keleti partokhoz. Bár a szállítás már elindult, de nem teljes mértékben, s sok helyen készlethiány alakult ki. Emiatt erős maradt az Egyesült Államok felé menő benzinexport, de a dél-amerikai államok is ígéretes exportpiaccá váltak.
A Reuters adatközlése alapján a héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 5,8%-kal csökkent, a gázolaj ára 2,4%-kal lett olcsóbb. Más európai piacokon is 6 illetve 2,5 százalék körüli csökkenést mértek.
A forint gyengülése sokat ront a képen
Eddig a jó hírek az autósoknak: a forint ugyanis gyengült - nagyjából 1 százalékkal emelkedett a dollár árfolyama. A gyengülés főképp a hét második felében volt erős. A dollárban kifejezett üzemanyagpiaci árcsökkenést a forint gyengülése jelentősen tehát ellensúlyozta.
Az USD/HUF árfolyam alakulása az elmúlt hétben. Friss árfolyamok >> |
Az árfolyam emelkedésének háttrében egyszerre látszik a dollár erősödése és a forint gyengülése. Azért még forintra-literre átszámolva is van árcsökkenés a nemzetközi piacokon: a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, az európai piacokon 4,9-6,2%-os árcsökkenés mutatható ki, a gázolajnál a heti átlagok szerint forintban számolva 1,5-1,8%-os volt az árak esése.
A végén még áremelés is lesz belőle?
Összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti átlagos árváltozások alapján a benzinnél 5-7, a gázolaj esetében 0-1 forintos csökkenés jelentkezett. Mivel azonban pénteken 4 forintos benzin- és szintén 4 forintos gázolaj-árcsökkenés már megtörtént, ezért hétfőn, november 14-én a GKI Energiakutató szerint nem valószínű további árváltoztatás. Szigorúan a számokat szemlélve esetleg még egy kisebb benzin árcsökkentés belefér a piaci mozgásokba, illetve egy kisebb gázolaj áremelés. Az előbbit a forint jelentős gyengülése nem valószínűsíti, az utóbbit pedig némileg megerősíti - írják a szakértők.
A benzin ára összességében 338, a gázolaj ára 350 forint/liter körüli szinten változhat.