Az élő állatok és állati termékek árának növekedése (3,2%) messze elmaradt a növényi termékek áremelkedésétől (15,9%) - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
2013-ban eddig a növények közül a gabonából és az ipari termékekből a tárolt mennyiséget értékesítették, ezért még a 2012. évi záró készletek határozzák meg az árakat. A zöldségeknél elkezdődött a primőr termékek értékesítése, emellett az áremelkedéshez a márciusi télies időjárás is hozzájárult.
A nemzetközi piacok hatnak a hazai árakra
A KSH közleménye szerint a gyümölcsöknél áprilisban már árulták a szamócát, de a csoporton belül még mindig az almának van döntő súlya. 2013 áprilisában a gabonafélék ára 18,4%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A búza és a kukorica ára 2012 folyamán folyamatosan nőtt. A búzánál a
Fórián Zoltán |
2013. januári csúcs nem érte el a 2011. márciusi rekordárat, a kukoricánál pedig kismértékben meghaladta azt. Mindkét terméknél a januári csúcs óta kismértékben csökkentek az árak.
Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft üzletág igazgatója a Privátbankárnak elmondta, hogy az indexek az egész élelmiszeriparban csökkenő ütemben növekednek, ennek ellenére felfelé húzzák az élelmiszerárakat. Ez a trend várhatóan folytatódik a következő időszakban is. Ennek az az alapja, hogy a gabonaárak a nemzetközi piacokon tíz hónapja folyamatosan csökkennek, ami megjelenik nálunk is.
Az ipari növények ára 15,2%-kal nőtt az előző év áprilisához mérten, ezen belül az olajos növények ára 14,7%-kal lett magasabb. A burgonya árindexe idén áprilisban – a 2012. évi igen alacsony árak miatt – 78,5%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest.
Fórián Zoltán szerint a krumpli azért emelkedett ilyen mértékben, mert kevés termett belőle tavaly. Ráadásul azokban az országokban is alacsony volt a termésátlag, ahonnan esetleg beszerezhettük volna a krumplit.
A zöldségfélék ára 6,8%-kal emelkedett áprilisban. Ebben az időszakban a paradicsomnak és a paprikának van a legnagyobb súlya. A paradicsom ára mind a piacon, mind a felvásárlásnál közel 20%-kal drágult. Eközben a paprika ára a piacon több mint 17%-kal csökkent, míg felvásárlási ára ugyanennyivel nőtt. A gyümölcsök árszintjét továbbra is az alma ára határozza meg, ami több mint 10 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A szamóca a rossz időjárás miatt megközelítőleg 50%-kal került többe, mint egy évvel korábban. Így a gyümölcsárindex 13%-kal emelkedett 2012 áprilisához mérten.
A húsárak vegyesen alakultak
A vágóállatok áprilisi termelői árszintje 3,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarha felvásárlási ára 23,7%-kal csökkent. A baromfi árnövekedése továbbra is kétszámjegyű (10,2%) maradt. A üzletág igazgató szerint ez azért alakult így, mert nagy a baromfi iránti kereslet külföldön és ez húzza az árakat. Ugyanakkor a vágómarha ára azért tudott csaknem negyedével csökkenni, mert befagyott az exportpiac.
A vágósertés termelői árának növekedése tavaly áprilisban 22,5, idén már csak 3,2% volt. Áprilisban a vágósertés felvásárlási ára 395 forint volt kilogrammonként.
2013 áprilisában az állati termékek ára 2,8%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A tej felvásárlási ára év eleje óta lényegében stagnált, 95 forintba került literenként, így a 2012. áprilisihoz képest a termelői árszintje 5,9%-kal nőtt. A tojás termelői árszintje az előző év azonos időszakához viszonyítva 20,7%-kal csökkent, ami a tavaly bevezetett baromfitartási jogszabály miatt kialakult hirtelen árnövekedést (63,4%) részben kompenzálta.
2013. január–áprilisban a mezőgazdasági termelői árak 15,8%-kal nőttek az előző év azonos időszakához mérten. Ugyanez a típusú index 2012 első négy hónapjában 2,3%-kal csökkent.