1p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzők csúcsra járó inflációs várakozásaira némileg rácáfolva a Privátbankár Árkosár-felmérésében októberben kismértékű árcsökkenésről árulkodnak az adatok. A hipermarketek versenyében a Tesco belehúzott, megszerezte a második helyet az Interspartól - talán az előző havi masszív áremelkedést kompenzálják az áruházak, talán Budai Gyula jelenléte nyomta le az árakat.

Árkosár "sztárvendéggel"

Október 5-én látogattunk meg három hipermarketet, hogy 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk árait ismét feltérképezzük. A Tescóban ráadásul a szokásos látványosságok mellett egy különlegesség is szerepelt: Budai Gyula almát kínált és evett egy magyar termékeket reklámozó sajtótájékoztató keretében.

A Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a Tesco Váci úti áruházában minden vásárlónak azt tanácsolta, hogy egyen naponta legalább egy almát. A hazai almafogyasztás fellendítése érdekében a szaktárca mindent megtesz azért, hogy a vásárlók figyelmét ráirányítsa a kiváló minőségű termékre.

"Beleharapok az almába, tudom, hogy ezt szeretnék" - így zárta sajtótájékoztatóját Budai Gyula.

Októberi árkosár

Ami az októberi árkosarat illeti: szeptemberhez képest meglehetősen szétszakadt a mezőny. Helyet cserélt a Tesco és az Interspar, ez a brit lánc jelentős, 10 százalékos havi árcsökkentésének és a holland csoport 4,1 százalékos áremelésének következménye. Az Auchan eközben 4,6 százalékkal mérsékelte a kosár árát egy hónap alatt. Éves szinten az Auchan 3,7 százalékkal csökkentette, a Tesco 0,1 százalékkal emelte árait. Az Interspar csak egy hónapja, a Cora távozásával került be a felmérésbe.

Az árversenyben októberben az Auchan 15 049 forinttal került az élre, a Tesco 16 ezer, az Interspar 17 ezer forint feletti kosárértékkel végzett a versenyben. A szokatlanul nagy különbségeknek köszönhetően a legolcsóbb és a legdrágább kosár között 2817 forintra nőtt az eltérés, ez 15,7 százalékot jelent.

 



Az Árkosár átlagára a három áruházban mért adatok alapján 16 353 forint lett. Ez 3,6 százalékkal, 607 forinttal alacsonyabb az egy hónappal ezelőtti értéknél. A Cora-Interspar csere miatt korrigált éves árváltozás -1,8 százalékos, azaz 282 forinttal alacsonyabb a két áruház adatai alapján mért átlagár, mint egy évvel ezelőtt. Az előző havi Árkosárban rég nem látott tempójú élelmiszerár-emelkedést mértünk, az októberi csökkenés talán részben ennek kompenzációja.

 

Ha minden terméket ott vennénk meg, ahol a legolcsóbban adják, akkor mindössze 14 251 forint lenne a mintabevásárlás végösszege - ez persze tripla utazgatással vagy tripla létszámú bevásárlócsapattal oldható csak meg.

Mi lett olcsóbb? Mi drágult?

Egy hónap alatt leginkább a krumpli ára ugrott meg (átlagosan 28 százalékkal), 20 százalékkal drágább lett a liszt, bő 10 százalékkal a májas és az étolaj. 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent viszont szeptemberhez képest a banán, a kávé, a tea, a rizs, a csokoládé, a tészta, a csirkemell és a sajt ára. Almát viszont majd' 30 százalékkal olcsóbban találtunk, mint egy hónapja.

Naponta egy alma az orvost távol tartja


Tavaly októberhez képest a legjelentősebb, 30 százalék körüli áremelkedést a krumplinál, a chipsnél, a csokoládénál és az almánál mértük, 20 százalék körüli mértékben drágult a felvágott és a tojás, 12 százalékot az olaj.

Ásványvizet, kólát, whiskyt, sajtot, csokit, rizst, tejet és krumplit bő 10 százalékkal olcsóbban találtunk most, mint tavaly, 20-30 százalékkal olcsóbb a tea, a tészta és a banán.

Havi legolcsóbbak

Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>

A kampány hatására rögtön meg is néztük, mennyiért lehet magyar almát venni a hipermarketekben. A legolcsóbb termék mindhárom áruházban magyar volt, az éppen az államtitkár által is személyesen felmért Tesco 149 forintért kínálta a hazai kilóját, az Interspar 229-ért, az Auchan pedig 239 forintért adta a magyar almát.

 

 


Kilós kenyeret az Auchanban már 139 forintért is találtunk, a Tescó ennél 20 forinttal drágább volt, az Intersparban 219 volt a legolcsóbb kilós vekni.

A kristálycukrot nagyjából egy árban kínálják a hiperek: az Auchan 259-ért, az Interspar 264-ért, a Tesco 269-ért kínált egy kiló cukrot ottjártunkkor.

A KSH csütörtökön közli a pénzromlás szeptemberi alakulásával kapcsolatos jelentését. Londoni elemzők szerint tovább gyorsulhatott, de valószínűleg tetőzött is az infláció. A Goldman Sachs közgazdászai 6,3 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítettek szeptemberről az augusztusban mért 6 százalék után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Csütörtökön lesz némi mozgás a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:13
Csak az egyik üzemanyagfajta ára változik.
Vásárló Veszélyes kínai csomagok szivárognak Magyarországra is? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 10:21
Aggasztó híreket hozott az uniós biztos.
Vásárló Többet nem nyúl bele a kormány az üzemanyagok árába Magyarország szomszédjában
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:36
Elengedik a horvát intézkedést.
Vásárló Summer Colors 2025 – a paletta, ami uralni fogja a gardróbunkat
PR | 2025. július 14. 11:54
Már javában tombol a nyár, a napfény szinte minden reggel biztos pontként köszönt minket, és a hosszú, meleg esték magukkal hozzák a szabadság, a könnyedség és az önkifejezés vágyát. A ruhatárunk ilyenkor természetesen átalakul – ahogyan mi is. Nem véletlen, hogy minden nyárnak megvannak a maga színei, amelyek nemcsak a kifutókon, hanem a mindennapjainkban is határozott jelenlétet követelnek. A 2025-ös szezon palettája egyszerre vibráló, friss és mégis klasszikusan kifinomult. Mi pedig boldogan öltöztetjük fel a stílusunkat ezekbe az árnyalatokba – mert ez a nyár rólunk szól.
Vásárló A 2025-ös év színtrendjei: a barna és a Mocha Mousse hódítása
Márkázott tartalom | 2025. július 13. 11:30
Ahogy múlnak az évek, a színtrendek új lendületet vesznek, alkalmazkodva az aktuális divatigényekhez. Mire számíthatunk 2025-ben? A szakértők egy új divatos színt jeleznek előre: a Mocha Mousse-t. Vajon hogyan alakíthatja át ez a finom nevű árnyalat a babakocsi piacot? A sötétbarna visszahódítja régi helyét, új lehetőségeket nyitva meg.
Vásárló Modern iroda, régi szokások: miért nyomtatunk még mindig?
Márkázott tartalom | 2025. július 13. 10:33
A legtöbb munkahely ma már digitális, vagy legalábbis annak tűnik. Felhőalapú dokumentumok, online megbeszélések, digitális aláírás. Azt gondolnánk, a nyomtatók ideje lejárt. Ennek ellenére még mindig ott búgnak a sarkokban, és napi szinten használatban vannak. De miért nyomtatunk a modern irodában, amikor papír nélkül is hatékonyak lehetnénk? És vajon mit árul el ez a szokás a vállalati működésről?
Vásárló A Spar zöld jövőt épít mindannyiunkért
PR | 2025. július 8. 15:13
Tudtad, hogy bevásárlás közben is tehetsz a bolygóért? A Spar fenntarthatósági programjaival minden apró lépés számít – és ebben te is részt vehetsz.
Vásárló Várt a tankolással? Ennek nem fog örülni
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 16:38
Enyhén emelkedhetnek az árak.
Vásárló Ettől féltünk: visszatért a két számjegyű áremelkedés a boltokba
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. július 7. 05:42
Második hónapja újra drágul a családi nagybevásárlás a hazai hipermarketekben, három hónap szünet után visszatért a két számjegyű drágulás is az élelmiszer-fronton. A Privátbankár Árkosár-felmérés megnézte, hol tart most az árrésstop, mennyibe kerül a dinnye és az alkoholmentes bor.
Vásárló Építsünk brandet a csomagolással!
Márkázott tartalom | 2025. július 6. 10:42
Ahhoz, hogy hosszú távú sikereket érjen el a vállalkozásunk, elengedhetetlen a tudatos márkaépítés. Azon túl, hogy kell egy jó logó és egy találó szlogen, stratégiára is szükség van hozzá. Ennek pedig jó esetben része a termékek külső megjelenése, csomagolása is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG