Mintha kiadnád a lakásod
A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfatörvény alkalmazásában ingatlan-bérbeadásnak minősül. Az ingatlan-bérbeadás főszabályként adómentes szolgáltatás, azonban az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására, azaz a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra az adómentesség nem terjed ki. A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfa rendszerében adóköteles tevékenységnek minősül, a kedvezményes, 18 százalékos adókulcs alá tartozik.
Arról, hogy az Airbnb milyen problémákat okoz a társasházakban, itt írtunk! >>> |
Az adóalany az alanyi adómentességet is választhatja, ha a törvényi feltételek fennállnak, ez esetben a szolgáltatás után nem kell áfát fizetnie.
A nem egyéni vállalkozóként adózni kívánó magánszemély kétféle módon állapíthatja meg adókötelezettségét: az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint (a tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalékos költséghányad módszerével megállapított jövedelemszámítási szabályokat alkalmazva) vagy a tételes átalányadózást választva.
Az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint meghatározott jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli.
Eltérőek a szabályok
A tételes átalányadózás csak akkor választható, ha a fizető-vendéglátó magánszemély a tevékenységet a tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő egy lakásban vagy üdülőházban folytatja.
A személyi jövedelemadózás szempontjából fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az lehet, aki – nem egyéni vállalkozóként – egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra.
A tételes átalányadó éves összege szobánként 32 ezer forint, ezen felül a tételes adó 20 százalékának megfelelő összegű egészségügyi hozzájárulást is fizetni kell.
Hetek kérdése, hogy elfogadják
A Miniszterelnökség kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztosa szerint ezzel átláthatóbbá és nyomon követhetővé válik jövőre a rövid és hosszútávra szóló lakásbérbeadással foglalkozó ingatlantulajdonosok tevékenysége. Szatmáry Kristóf elmondta, hogy a tervezet hamarosan a kormány elé kerül, és a 2016-os adótörvényekkel április végén pedig az Országgyűlés is megvitatja.
Anno az Uber-körüli szabályozás szigorítása sem ment könnyedén, de a szakértő szerint a szállodások biztosan nem fognak tüntetni az Airbnb miatt. Pataki Gáborral még korábban beszélgettünk: