A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) közös keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Boros Péterné, a SZEF alelnöke, az MKKSZ elnöke azt mondta: a minden ágazatban eluralkodó létszámhiány óriási nehézségeket okoz. A helyettesítések miatt növekszik a munkaidő, a munkateher.
Nem tolonganak az álláskeresők
Boros Péterné felhívta a figyelmet arra is, hogy a Belügyminisztérium adatbázisa szerint kedden a humán közszolgálatban 5485 állásajánlat van, viszont a jelentkezők nem tolonganak. A közszférában alacsonyak a keresetek, nagy a leterheltség - mondta ennek okaként, kitérve arra is, hogy a közszférában kiemelten fontos lenne a családbarát munkahelyek megteremtése, ugyanis az állások 80 százalékát nők töltik be.
Közös megoldást kell keresni a húszféle közszolgálati bérrendszer közös rendezőelvének megteremtésére, a közszolgálat stabil és hosszú távú finanszírozására és a közszolgálati foglalkozások presztízsének megerősítésére.
Azt kívánják elérni, hogy a közszolgálati bérek kiindulópontját minden ágazatban a minimálbér jelentse és minden közszolgálati bértarifa meghatározó tétele a szakmunkás bérminimum legyen. Továbbá javaslatuk szerint a közszolgálatra érvényes módon meg kell teremteni a diplomás bérminimum intézményét is.
A költségvetésben semmi nem látszik
A parlamentnek benyújtandó jövő évi költségvetési tervezetben nem látták "a közszféra dolgozói számára megnyugtató keresetnövelési garanciákat".
Földiák András, a SZEF elnöke közölte: a közszolgálat katasztrofális helyzetben van, ma már nem tudja minden szempontból megfelelően ellátni a feladatát. A két legfontosabb problémaként a minősíthetetlenül alacsony bérszínvonalat és az ágazati bérrendezések szétziláltságát jelölte meg.