Az Indexnek adott interjúban mesélt Palkovics László oktatási államtitkár arról, mi várható az oktatásban, de értékelte az elmúlt időszak teljesítményét is.
Szerinte sikerült megegyezni a pedagógusok képviselőivel, azok pedig, akik még most is elégedetlenkednek, politikai akciót hajtanak végre és nem a szakmájukért beszélnek. A negatív kritikákkal kapcsolatban elmondta, hogy a Klik újraszervezése, tehát a tankerületi központok felállítása éppen azt a célt szolgálja majd, hogy költséghatékony, nagyobb szabadsággal bíró és jobban teljesítő intézményekké váljanak az iskolák.
Tabletet minden gyerek kezébe
Több újítást is meghirdetett Palkovics államtitkár: szeptembertől jönnek a 30 perces tanórák, ami azt jelenti, hogy a tananyag csökken 30 percre, a fennmaradó 15 perc pedig "a gyerekek igényeihez szabott foglalkozással" telik majd kicsengőig. Szerinte erre azért volt szükség, mert túl nagy az alaptantervben szereplő tananyagmennyiség.
Palkovics László azt is elmondta, hogy dolgoznak egy olyan módszertanon, amely kihasználja a gyerekek okostelefon-használati szokásait. 2018-ban már láthatjuk a tananyagok digitalizálásának jeleit, de itt nem csak a gyerekekkel kell foglalkozni, hanem a pedagógusoknak is meg kell tanulniuk használni az új eszközöket. Arra a kérdésre, hogy mikor hagyhatják el végleg a tankönyveket és a frontális oktatást, az államtitkár 2020-at jelölte meg, amikor megjelenhetnek már ilyen iskolák.
"Rövidebb lehet a nyári szünet, de a terhelés nem változna" - mondta arra vonatkozóan, hogy a 2018-as alaptantervben jelentkező új struktúrához hogyan illeszkednek majd a szünetek.