Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
3p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Kétnapos rendkívüli ülést tart hétfőn és kedden az Országgyűlés. A képviselők a köznevelési törvény módosítását tárgyalják meg és kedden már szavaznak is pedagógus-béremelés kiterjesztéséről.

Holnap az interpellációs blokkot követően a köznevelési törvény módosításának tárgyalásába kezd a Ház, várhatóan a házszabálytól eltérően: a képviselők még aznap lefolytatják az összevont általános és részletes vitát az emberi erőforrások miniszterének előterjesztéséről.

Kedden, a napirend előtti felszólalásokat követően, az esetleges módosító javaslatokról szavaznak a képviselők, illetve a zárószavazást is megtartják a nemzeti köznevelésről szóló törvény módosításáról.

Fizetésemelés: nem lesz több

Balog Zoltán

A pedagógus-szakszervezetek korábban jelezték, hogy a Balog Zoltán által bejelentett, és szeptemberben rajtoló új életpályamodell sokat puhult az eredeti ígéretekhez képest. A tanári fizetések így is akár 30-40 ezer forintot is emelkedhetnek, de igazán nagy növekedés majd akkor lesz, ha életbe lép az új besorolási rend és a tanárok elkezdenek kategóriákat (például pedagógus I.-ből II.-be) ugrani. A mostani vita azonban nem arról fog szólni, hogy az eredetihez képest visszafogott, és időben eltolt életpálya-modellt közelebb vigyék ahhoz, amit Balog és Hoffmann Rózsa ígért a pedagógusoknak, hanem hogy ezt a béremelést még jobban kiterjesszék az oktatási ágazat más szereplőire is.

Így nagyjából biztos, hogy megemelkedett óraszám már szeptemberben életbe lép, miközben ugranak az egyéb extra juttatások és a túlórapénz is. Vagyis a többletmunkát azonnal megköveteli a munkáltató - az állam nevében a Klebelsberg-központ -, míg az ígért béremelést csúsztatja.

Úgy tudjuk, az eredeti életpályamodell bevezetését a gazdasági tárca vétózta meg, annak költségvetési vonzata miatt. Nem is az idei év lett volna, illetve lesz nagy teher a költségvetésnek, hanem a következők.

Indul az osztogatás

Most két napig arról "vitatkoznak" majd a képviselők, hogy még több munkavállaló kaphasson béremelést, vagyis az ágazatban a választások előtt megindult az osztogatás. A korábban elfogadott törvény szerint csak az iskolákban, óvodákban, kollégiumokban pedagógus munkakörben, pedagógus végzettséggel dolgozók kaptak volna béremelést szeptembertől. Balog Zoltán nemzetierőforrás-miniszter szerdán benyújtott előterjesztése ugyanakkor a pedagógiai szakmai szolgáltatást nyújtó intézményben pedagógiai szakértő és előadó munkakörökben, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi intézményben pedagógus-munkakörben foglalkoztatottakra is kiterjeszti a béremelést, amely 2015 szeptemberétől a nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő, pedagógus szakképzettséggel rendelkező foglalkoztatottakra is vonatkozik majd.

Nagy gond lehet a kényszernyugdíjazásból

Miközben a parlament még a tanév kezdete előtt dönthet a plusz járandóságról, egyelőre hatalmas problémát jelent az ágazatban, hogy sok helyen a kényszernyugdíjazások miatt nem lesznek tanárok bizonyos szakterületekre. Az egészségüggyel ellentétben ugyanis a közoktatásban a nyugdíj mellett tanító pedagógusok felének kérelmét visszadobták, vagyis nem folytathatják hivatásukat. A KLIK korábban azt közölte, hogy "utazó tanárokkal" pótolják majd a végleg nyugdíjba küldött pedagógusokat. Csakhogy sok helyen még mindig nem dőlt el, ki az, aki katedrára állhat a szeptemberben és ki nem, így pedig nehéz megszervezni, hogy az utazó tanárok a megfelelő időben érjenek rá.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Karrier Itt a valódi adat a bérekről: ennyit keres egy munkás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 06:40
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2270 forint volt idén a második negyedévben, ami 7,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 2104 forinthoz képest – közölte a Trenkwalder és a Moore Hungary kedden az MTI-vel.
Karrier Fejcsere az Airbus-nál – itt a kinevezés
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:07
Új üzletági vezérigazgató érkezik.
Karrier Warren Buffett újabb félelmetes összeget adományozott el
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 10:12
Folytatta a korábbi adományozásokat.
Karrier Közel 600 ezres fizetéssel kecsegtet az Aldi
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 15:57
A diszkontlánc készül a nyárra.
Karrier Csúnyán beégeti magát, aki összeszűri a levet Elon Muskkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 13:51
Egy új felmérés egyebek mellett erre az eredményre jutott.
Karrier Varga Judit ezen a listán már nem szerepel
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 07:40
A képviselőnők vagyoni helyzete összességében azonban javult.
Karrier Meghalt Jacob Rotschild
Privátbankár.hu | 2024. február 26. 16:32
Elhunyt Lord Jacob Rotschild brit nagybefektető, a Rothschild bankárdinasztia tagja. Halálát hétfőn jelentette be a család.
Karrier Munkatársakat keresünk!
Privátbankár.hu | 2023. december 1. 13:50
Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk!
Karrier Orbán Viktor már csak a harmadik: hátrébb csúszott egy fontos listán
Privátbankár.hu | 2023. november 29. 18:13
A Politico idén is rangsorolta Európa legmeghatározóbb embereit.
Karrier Lesújtó véleménnyel vannak a főnökök a beosztottakról, de a másik oldalnak is van véleménye
Privátbankár.hu | 2023. november 16. 19:04
Egészen másként látják a munkahelyi képzéseket a beosztottak és a vezetők egy új amerikai felmérés szerint. Az előbbiek elvárják a munkahelyüktől, hogy ezekkel támogassa a karrierjüket, miközben az utóbbiak legyintenek a dologra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG