Kapronczai István, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) főigazgatója szerint fontos, hogy megfelelően felkészítsék a gazdálkodókat, és a Közös Agrárpolitika (KAP) változásai ne érjék őket váratlanul.
Az AKI honlapján működik egy támogatási kalkulátor, amelynek segítségével egy-egy termelő ki tudja számolni, hogy a 2014-2020 közötti támogatási ciklusban mekkora összegekre számíthat - hívta fel a figyelmet a főigazgató.
2014 átmeneti év lesz az agráriumban
A zöld komponens Közös Agrárpolitikájának (KAP) zöld komponense a klímavédelmet szolgálja. Előírás lesz, hogy a KAP első pilléres támogatásai - a közvetlen mezőgazdasági támogatások - esetében a kifizetések 30 százaléka szolgálja a klímavédelmet. A zöld komponens lehet biogazdálkodási elem vagy a termőföld pihentetése. Kötelező lesz továbbá a három hektárnál nagyobb birtokon legalább három növényi kultúrát telepíteni. Az Európai Unió meg fogja követelni a biodiverzitás megőrzését vagy fejlesztését. |
A közlemény idézi Czerván Györgyöt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkárát, aki szerint a KAP végrehajtási jogszabályainak elhúzódó európai költségvetési tárgyalása miatt 2014 átmeneti év lesz az agrártámogatásokban.
Jövőre megmarad az egyszerűsített területalapú támogatás, és Magyarország fenn tudja tartani valamennyi jelenleg működő támogatási jogcímét. Új elem, hogy a fiatal gazdálkodók a jövőben a közvetlen támogatásokból is jogosultak lesznek célzott forrásokra.
Az államtitkár szerint az egy gazdaságra vonatkozó támogatási felső határ - az úgynevezett "capping" - bevezetése valószínűleg tagállami hatáskörbe kerül majd. A kisgazdaságok számára kialakított egyszerűsített támogatási rendszerben az érintett termelők mentesülnek a zöldítés követelménye alól és a kölcsönös megfeleltetés betartását sem szankcionálják majd.
A gazdálkodók által jól ismert nemzeti kiegészítő (top up) támogatásokat - európai uniós szabályozási okok miatt - átmeneti nemzeti támogatás néven 2014-től továbbra is folyósítja a kormány a központi költségvetésből. A következő hét esztendőben pedig Magyarország összesen várhatóan mintegy 500 milliárd forinttal fordíthat majd többet vidékfejlesztésre, agrártámogatásokra - hangsúlyozta Czerván György.