A Beszerzési Menedzser Index (BMI) februári értéke 54,9 pont lett - ez magasabb a hosszú távú februári átlagnál és az elmúlt három év átlagánál is. A felmérésben vizsgált részindexek többsége növekedett januárhoz képest.
A válaszadók nagyobb hányada januárhoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be - a BMI 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére utal.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt januári értékéhez képest, a termelt mennyiség emelkedését jelzi második hónapja. A mostani érték átlag felettinek számít.
Az új rendelések indexe enyhébben emelkedett, az állomány felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A februári szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett januárhoz képest.
A vásárolt készletek hatodik hónapja tovább növekednek, de az ütem gyengébb lett.
A foglalkoztatottsági indexben folytatódik a kedvező széria, bár az index értéke csökkent januárhoz képest, így is a legmagasabb februári érték 1995 óta.
További eredmények
A beszerzési mennyiség indexe növekedett januári értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség további emelkedését jelzi. A beszerzési árak az elmúlt huszonegy hónapban nem csökkentek, a növekedés üteme februárban lassult. A késztermékkészletek szintje februárban alacsonyabb lett.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke növekedett januárhoz képest, és egy havi szűkülés után másodszor jelzi az import mennyiségének újbóli növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk.
Drágább a csontozandó alapanyag, de olcsóbb a szezámmag
Ebben a hónapban a cement, a csontozandó alapanyagok, a fém anódák és az olajszármazékok esetébnen jeleztek jelentősebb áremelkedést. Hiány volt speciális mágnesszelep és szivacs alapanyag esetében. Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadók csomagolóanyag, lemez és szezámmag esetében.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |