Jövőre várhatóan nem lesz növekedés a magyar gazdaságban, de a következő két évben már "látható fellendülés" kezdődik az európai felzárkózó térségben, elsősorban a külső kereslet várható erősödésének hatására, és ez 2013 után valószínűleg a magyar gazdaság növekedését is beindítja - jósolták pénteken ismertetett átfogó előrejelzéseikben londoni pénzügyi elemzők.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai közölték: felülvizsgált új prognózisuk stagnálást valószínűsít a magyar gazdaságban 2013 egészére. A ház eddigi előrejelzésében még 0,5 százalékos jövő évi magyar GDP-növekedés szerepelt. A JP Morgan londoni elemzői szerint a felülvizsgálatot elsősorban a magyar pénzügyi szektor növekvő adóterhei indokolják.
Egy másik globális bankcsoport, a Goldman Sachs londoni elemzői is azt közölték pénteki térségi prognózisukban, hogy jövőre nem számítanak növekedésre Magyarországon, utána azonban fokozatos élénkülést várnak.
A kormány is rontott az előtejezésén
A túlzottdeficit-eljárás miatt készített első kormányzati jelentés még 1%-os növekedést prognosztizált jövőre, míg az október közepén készített második dokumentum már csak 0,9%-kal. Vagyis a kormány szerint a bejelentett kiigazítócsomagok valóban visszafogják majd jövőre a gazdaságot, de csak minimálisan.
Az Európai Bizottság sem így gondolja, akárcsak a londoni elemzők. A Bizottság szerint Magyarország idén és jövőre ugyan tudja majd tartani a kitűzött deficitcélt, legalább is a maastrichti 3%-os referenciaérték alatt marad, 2014-ben ezzel már komoly gondjai lesznek. Éppen akkor, amikorra a londoni kommentárok szerint megindulhat a növekedés. Az államháztartás konszolidációja, mely túlságosan is a bevételi oldalra koncentrál, visszafogja a gazdaság teljesítményét is, jelezte korábban a brüsszeli végrehajtó szerv. A pénzintézeti szektor megsarcolása például visszaveti a hitelezést, a magyar bankok jövőre sem fogják aktivizálni magukat például a vállalti hitelek piacán - derül ki az MNB hitelezési felméréséből.
Növekedés vagy spórolás: ez itt a kérdés
Nagyom is úgy tűnik marad a dilemma, ami jelenleg egy egész kontinenst foglalkoztat, és amelyre Európa még nem talált választ: vagy feszesen gazdálkodunk és addig nyújtózkodunk, amíg a takarónk él, vagy feladva a válság előtt sem túl szigorúan vett államháztartási célszámokat megpörgetjük a növekedést. Magyarország bármelyiket is választja, mozgástere igen szűk.
A következő sem lesz az elrugaszkodás éve