A török biztonsági erők tagjai egy kisbusz roncsainál, az ország délkeleti részén fekvő Diyarbakir tartományi székhelyet Lice várossal összekötő főút mellett 2016. február 18-án, miután egy távirányítással működésbe hozott pokolgép felrobbantotta a katonákat szállító kisbuszt. A hat katona életét követelő merénylet elkövetésével a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) lázadószervezetet gyanúsítják. (MTI/AP/Mahmut Bozarslan) |
Csak az idén négy öngyilkos merénylet történt Törökországban, a legutóbb Isztambulban. A robbantásokból kettőt az Iszlám Állam számlájára írtak, a másik kettőt a kurdok vállalták magukra, írja a Reuters.
Az ankarai nagykövetség e-mailjében továbbította az amerikai kormány felhívását a kint tartózkodó állampolgároknak, mivel a kormány megalapozottnak tartja a kapott fenyegetéseket, amivel most kifejezetten a külföldi turistákat célozták meg. A múlt hónapban történt isztambuli robbantásban három izraelita halt meg, ketten közülük amerikai állampolgársággal is rendelkeztek. Egy másik, januári merényletben 12 német turista vesztette életét.
Többfrontos háború
Törökországot több biztonsági kockázat is sújtja: délkeleten a kurd erőkkel viaskodik tavaly július óta, amikor felbomlott a két és fél évvel azelőtt kötött tűzszünet. Szíria és Irak felől pedig az Iszlám Állammal küzd, ennek Washington kedden jelentette be, hogy rakétavédő rendszert telepít a török határ ezen szakaszára, hogy segítség a küzdelmet. A rendszerrel 90 kilométeres körzetben lehet majd célpontokra lőni, a török tüzérség „hatótávolsága” ennek alig fele volt eddig. A szíriai határnál fekvő Kilis városára év eleje óta több mint negyven rakétát lőttek ki a szomszédos országból.