1p
Októberében az export volumene 6,6 százalékkal nőtt, az importé nem változott az előző év azonos időszakához képest. A kivitel növekményének meghatározó része változatlanul a járműgyártáshoz kapcsolódó termékeknél realizálódott.

Idén októberben a kivitel értéke 2032 milliárd forintot, a behozatalé 1884 milliárd forintot tett ki. Euróban számolva a kivitel 5,2, a behozatal 4 százalékkal nőtt 2010. októberhez viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg az év tizedik hónapjában 147 milliárd forint aktívumot mutatott, ami az egyenleg 41 milliárd forintos javulását jelenti az előző év azonos időszakához képest.

A 2011. január–októberi kivitel értéke 18 213 milliárd forint (67 milliárd euró), a behozatalé 16 581 milliárd forint (61 milliárd euró) volt, a kivitel volumene 11, a behozatalé 8 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1631 milliárd forintot (5941 millió eurót) tett ki, 442 milliárd forinttal (1608 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.

A 2011. január–októberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 3,5, exportban közel 2 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 1,5 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 6,3, míg az euróhoz képest 0,5 százalékkal értékelődött fel. Októberben a forint az euróhoz mérve 8, a dollárhoz képest 9,6 százalékkal értékelődött le  2010 azonos hónapjához viszonyítva.

 

Külkereskedelmi termékforgalom havonkénti alakulása (folyó áron)
Forrás: KSH/Privátbankár

Az év első tíz hónapjában a meghatározó súlyú gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 10, illetve 4,9 százalékkal bővült a bázishoz képest. Az időszakon belül az októberi kivitel volumene 5,4 százalékkal nőtt, ezzel szemben az importé 3,8 százalékkal volt kevesebb, mint az előző év azonos hónapjában. Az árufőcsoport behozatalának tárgyhavi csökkenésében meghatározó tényező volt a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék forgalmának több mint 25 százalékos visszaesése.  A teljes időszakra vonatkozóan kétszámjegyű bővülést regisztráltak az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű export- és importvolumenében, bár az októberi kivitel dinamikája mindkét árucsoportban egyszámjegyűre lassult.

Markánsabban növekedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene: 2011. január–októberben 16, illetve 12 százalékkal, a tárgyhóban 12, valamint 5,4 százalékkal volt több az előző év azonos időszakához viszonyítva. Töretlen lendület jellemzi a gumigyártmány exportjának és importjának alakulását, de jelentős volt még a szakmai, tudományos ellenőrző műszer kivitelének volumennövekedése. A gyógyszer, gyógyszerészeti termékek mindkét irányú forgalmában − 1–2 hónap kivételével − kétszámjegyű volumenbővülést mértünk.

 

Nőtt a behozatal az energiahordozókból

Az energiahordozók importvolumene 5 százalékkal volt több, mint az elmúlt év azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermékek árának 30 százalékos emelkedése mellett a behozatal volumene 7 százalékkal nőtt, ezzel szemben a természetes és mesterséges gázé több mint tizedével alatta maradt a tavalyi szintnek.

2011 első tíz hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene nem változott, míg a behozatalé 6,9 százalékkal nőtt a bázishoz képest. Az árufőcsoporton belül a hús- és húskészítmény mindkét irányú forgalmában jelentős volumennövekedést regisztráltak, viszont az októberi dinamika mérséklődött. Az exportban legnagyobb súlyú gabona és gabonakészítmény volumene az árak közel másfélszeres emelkedése mellett 14 százalékkal maradt el a bázisidőszaki szinttől 2011. január–októberben. A kis részarányt képviselő italbehozatal – a novemberi jövedéki adó emelést megelőző előrehozott vásárlások miatt – októberben közel másfélszeresére nőtt.

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011 első tíz hónapjában a kivitelben 9, a behozatalt tekintve 11 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Külkereskedelmi mérlegünk egyenlege az új tagállamok esetében 219 milliárd forinttal javult, míg a régi tagállamok vonatkozásában 210 milliárd forinttal romlott.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 18 százalékkal bővült, ezzel szemben az import stagnált a bázisszinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 716 milliárd forint volt, 433 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első tíz hónapjában. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum jelentősen, 683 milliárd forinttal mérséklődött, míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 228 milliárd forinttal romlott, elsősorban a kőolaj és kőolajtermékek importértékének emelkedése miatt.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hol a legjobb Európában vonatozni?
Elek Lenke | 2024. május 19. 14:22
Magyarország az előkelő 10. helyen végzett.
Makro / Külgazdaság Mi jár Matolcsy György fejében?
Privátbankár.hu | 2024. május 19. 09:19
A jegybankelnök által vezetett Monetáris Tanácsnak kedden arró kell döntenie, mennyivel csökkentse a most 7,75 százalékos jegybanki alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG