Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrormilícia a múlt héten jelentette be, hogy készen áll az önálló pénz bevezetésére a kalifátus teljes területén. Egy érme 139 dollárt, azaz közel 40 000 forintot ér majd a szervezet szerint. Az új pénznemről, az arany dinárról a szervezet támogatói kezdtek el képeket megosztani a közösségi oldalakon, de egyelőre nem tűnik többnek, mint jól kifundált propagandának.
Az érmék ugyanis gyorsan bejárták az internetet, szakértők pedig találgatni kezdték, mihez foghat az új pénzzel az IÁ, de kiderült, nagyjából semmihez: egyelőre egyáltalán nem ismert, hogy mekkora lehet a nemesfémtartalma, és az sem, hogy lesz-e bármilyen állam, amely elfogadja a fizetőeszközt. Ezen kívül az is nagy kérdés, hogy van-e miből előállítani az érméket? Szíriában és Irakban nem bányásznak sem aranyat, sem ezüstöt. Minden nemesfém, amelyet az IÁ beolvaszthatott lopás, gyilkolás és rablás útján került hozzájuk és a jövőben sem lesz ez másképp.
#Raqqa the new coins that #ISIS say it will deal with it soon #Syria #IS #ISIL pic.twitter.com/7IdBNQuaOE
— Abu Ibrahim Raqqawi (@raqqa_mcr) June 22, 2015
Felszabadulni a sátánista, elnyomó világgazdaság alól
Színarany és ezüst dinár Kizárólag arany alkotta az eredeti dinárt, amelyet nagyjából 634 környékén használhattak először, a színezüstből készült pénz pedig a dirham volt. Általában az egyik oldalán az uralkodó képe és a kiállítás időpontja szerepelt, a másikon pedig egy vallásos üzenet. |
Az érméken - amelyek eddig az egyedüliek, más kép nem jött - az "Iszlám Állam: a Próféta tanításaira épülő kalifátus" áll. Az egyik érmén egy világtérkép van, míg a másikon hét búzakalász, amely a Koránra utal. Egyes források szerint az Iszlám Állam a 644-től uralkodó Uthman ibn Affan kalifa birodalmában használt dinár alapján készít új pénzt, a cél pedig az, hogy "felszabaduljanak a sátánista, elnyomó világpiac uralma alól", amelyről még novemberben kezdtek el többet beszélni. Az érdekesség ebben az, hogy a dinár általuk meghatározott árfolyamát mégis a dollárhoz rögzítenék.
Különben is, honnan van a terroristáknak pénzük?
Az Iszlám Állam a történelem egyik legjobban pénzelt szervezete: becslések szerint a rablásokból, a területükön élő keresztények agresszív adóztatásból, feketepiaci kereskedelemből egész szép, napi egymillió dolláros summa folyik be Abu bakr Al-Bagdadi vezető kincstárába. Ráadásul vannak olyanok, amelyeknek szimpatikus az Iszlám Állam, így például Kuvait, vagy Katar leggazdagabb magánszemélyei rendszeresen támogatják a szervezetet.
Persze a legnagyobb bevételt az olajból származik: Irak és Szíria területei tele vannak olajfinomítókkal, így szépen hízik a már most 2 milliárd dollárosra becsült vagyon. Az Iszlám Állam egyébként mindent bevet, hogy pénzhez jusson, az Egyesült Államok hírszerzése szerint a dzsihadisták még a bitcoin - a digitális fizetőeszköz - farmolásába, azaz előállításába is belekezdtek, amellyel aztán szinte bármit vásárolhattak az interneten
Tényleg bejöhet az dinár?
Elemzők szerint azonban az arany dinár működhet egy ideig, ám nem lenne hosszú életű: nem valószínű, hogy lesz olyan ország, amelyik hajlandó elfogadni pénzt a tömeggyilkos Iszlám Államtól, de ha még így is lenne, a lakosság előbb halmozná fel és dolgozná meg az érméket, hogy kereskedni tudjanak a nemesfémmel. Az IÁ ezek után arra kényszerülne kevés aranytartalékából, hogy csökkentse az arany- és ezüsttartalmat, míg végül értéktelen lenne a pénz és papírra kellene váltaniuk. Az Iszlám Állam nemrég azt állította, több információ is napvilágot lát majd az új pénzzel kapcsolatban, addig viszont nem tűnik másnak az érme, mint egy ismét nagyon jól kitalált kommunikációs fogásnak.