José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke átadta Orbán Viktor miniszterelnöknek a brüsszeli testület és Magyarország közötti partnerségi megállapodás dokumentumait.
Orbán: úgy ahogy van, jó hír
A megállapodás úgy ahogy van, jó hír, Magyarország érdekeit szolgálja - hosszú és kemény tárgyalások eredménye. Egy tartalmi elemet emelt ki Orbán: a pályázatokban felhasználható pénz 60 százaléka gazdaságfejlesztésre megy. A kormány nem csak a belső arányokat változtatta meg, hanem egy új kezelési-igazgatási rendet is kialakítottak.
Amennyi pénzt a külföldi befektetők a nálunk szerzett hozamból kivisznek, nagyjából annyi eurós forrás érkezik az országba. Ha nem lenne az uniós támogatási rendszer, felborulna az egyensúly – Orbán szerint ennek a megállapodásnak köszönhető, hogy egyenrangú európai polgároknak érezhetjük magunkat.
Orbán méltatta a Bizottság éléről hamarosan leköszönő Barrosot, az egyetlen pártatlan uniós testületnek nevezte a Bizottságot, megköszönte a magyarokért végzett munkáját.
8000 milliárddal többet veszünk ki, mint amit befizetünk
Barroso Magyarország és EU viszonyáról elmondta: az elmúlt 10 évben voltak olyan pillanatok, amikor fontos kérdésekben voltak véleménykülönbségek, a párbeszéd nem volt mindig zökkenőmentes, de ez annak következménye, hogy a Bizottság olyan intézményként működik, ami a jogállamiság mellett kötelezte el magát. A bizottság megvédi az Uniót, amelyben minden tagország egyenlő az európai jogszabályok előtt – mondta.
Magyarország változatlanul az egyik legnagyobb kedvezményezettje az európai szolidarításnak. 2014-20 között 8000 milliárd forinttal többet kap Magyarország, mint amit berak az uniós költségvetésbe. De nem csak pénzről van szó, hanem arról, hogy hogyan költjük el – ezért reformálták meg a strukturális alapok felhasználásának rendszerét. Ennek keretében a konkrét eredményre koncentrálnak, a nagyobb hozzáadott értéket preferálják, az EU202 stratégia teljesülését is figyelik.
A fókuszban a vállalati szektor globális teljesítménye, a munkahelyteremtés, az energiafelhasználás hatékonysága, demográfiai kérdések valamint helyi és területi fejlesztések állnak – mondta Barroso.
Jöhetnek a milliárdok
A kabinet és a brüsszeli testület több mint 34 milliárd eurónyi támogatásról állapodott meg, ami a hozzá szükséges önerővel nagyságrendileg 12 ezer milliárd forintos fejlesztést jelent a 2014-2020-as időszakban.
Mire önök ezt olvassák, Orbánék már ebédelnek
A sajtónyilvános esemény után egyébként a korábbi tájékoztatás szerint munkaebédet tart az Orbán Viktor vezette magyar és a José Manuel Barroso vezette európai bizottsági delegáció. Barrosót a nap folyamán még díszdoktorrá is avatja a Budapesti Corvinus Egyetem szenátusa.