3p
A legtöbb európai piacon csütörtökön látnak napvilágot a második negyedéves GDP adatok, azonban a kilátások korántsem biztatóak. Az elemzők szerint lassul a bővülés üteme, 0,7 százalék az eurózóna konszenzusa, de van, aki szerint ennél sokkal rosszabb adat is érkezhet, vagy akár el is tűnhet a növekedés.

Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a korábban publikált ipari termelési adatok alapján csupán 0,1 százalékos GDP növekedést vár az előző negyedévhez képest, de meglátása szerint fennáll annak a veszélye is, hogy visszaesést mutatnak a számok és már a második negyedévben recesszióba fordulhat Európa.

Még az is lehet, hogy csökkent a GDP

A GDP adatokat megelőzően közzétett ipari termelési adatok visszaesést mutatnak Európa négy jelentős gazdaságából háromban. Németországban 1,5 százalékkal, Franciaországban 0,5 százalékkal, Olaszországban pedig 0,4 százalékkal esett az ipari termelés a második negyedévben az előző negyedévhez képest. Annak ellenére, hogy Spanyolország 0,7 százalékos ipari termelés-növekedésről tudott beszámolni, fennáll annak a veszélye, hogy a többi nagy piac gyengélkedése miatt csupán 0,1 százalékos GDP bővülésről, de akár visszaesésről is tanúskodhatnak a csütörtökön publikált adatok.

Az ipari termelés alakulása néhány európai gazdaságban. (2010 = 100)
Forrás: Eurostat

Az elemzői konszenzus mindenesetre ennél optimistább: az euróövezeti éves növekedés a várakozások szerint 0,7 százalék lesz a második negyedévben az első negyedévi 0,9 százalék után.

„Elképzelhető, hogy Európa már a második negyedévben recesszió közeli állapotba kerül, így lassan lemondhatunk arról, hogy a kontinens növekedést produkál 2014-ben. A reformok elmaradása és az év végéhez közeledve a bankok várható eszközminőségi felülvizsgálata (AQR) kifejezetten megnehezítik, hogy a fogyasztás és a banki hitelezés fellendüljön” – fejti ki Steen Jakobsen.

Ha Németország tüsszent, mi is elkaphatjuk a náthát

Nem kétséges, hogy Németország exportpiacainak szűkülését Európa többi országa is meg fogja érezni – teszi hozzá az elemző. Németország egyértelműen Európa motorja volt a válság idején, és ők profitáltak a legtöbbet a bővülő ázsiai befektetésekből. Ázsia most lelassított, és Kínának is gondot okoz, hogy tartsa a saját előrejelzéseinek megfelelő növekedési ütemet, még az utóbbi három hónapban lezajlott óriási mértékű költségvetési kiadásbővítés ellenére is. Ennek eredményeképpen jelentősen visszaesett a német termékek ázsiai értékesítése.

Mindemellett a gyári megrendelések száma is csökkent, a német adat még Európához képest is 10 százalékos elmaradást mutat. Mindezek alapján Európa semmivel nem került közelebb a fellendülés esélyéhez – állapítja meg Steen Jakobsen.

Közeleg a defláció - óvatosan a részvényekkel!

A GDP adatok mellett szintén ezen a héten jönnek ki az előzetes inflációs adatok, melyek az elemző várakozása szerint megerősítik, hogy defláció következik az európai gazdaságban. Ez a környezet kedvezhet a kötvény-típusú eszközök szempontjából, hiszen a jelenlegi hozamkörnyezet továbbra is attraktívabb maradhat, ha az infláció csökkenő pályán van és a gazdasági teljesítmény oldalán is ki vagyunk téve annak a veszélynek, hogy csökkenés következik.

A jelenlegi környezetben a részvénypiacokkal óvatos lennék, ugyanis jelenleg bármilyen papírról lehet valós adatok alapján olyan elemzést készíteni, amely kedvező színben tünteti fel az adott részvényt. Most, hogy egy jó időszakon vagyunk túl, lehet, hogy érdemes csökkenteni a tétet – fogalmaz meg óvatos ajánlást Steen Jakobsen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG